Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uzbekistán Samarkand
Uzbekistán Uzbekistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


S ohledem na možná rizika Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby cestovatelé v zájmu vlastní bezpečnosti svůj pobyt v Uzbekistánu zaevidovali prostřednictvím k tomu účelu zřízené webové stránky http://drozd.mzv.cz

Uzbekistán je muslimskou zemí, tomuto faktu je třeba přizpůsobit své chování i volbu oblečení. V některých silně islámských oblastech (např. ve Ferganské dolině) nelze pít na veřejných místech alkoholické nápoje.

V Uzbekistánu neexistuje žádné rozlišení mezi „tvrdými“ a „měkkými“ drogami. Drogy jsou ilegální a jejich držení, distribuce, přeprava a doprava je trestným činem.

Na mnoha veřejných místech v Uzbekistánu platí zákaz fotografování.

Homosexualita, stejně jako prostituce jsou ilegální. I když je bezpečnostní situace stabilní a kriminalita na nízké úrovni, je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření: nechodit ven sám, zvláště ne večer a v noci, a v žádném případě ne pěšky v odlehlých městských čtvrtích, ani v centru. Je nezbytné mít u sebe vždy cestovní pas opatřený platným uzbeckým vízem a razítkem potvrzujícím splnění povinnosti registrace pobytu. Odevzdáte-li pas za účelem registrace po příjezdu do hotelu, pak je třeba mít u sebe alespoň kopii datové stránky pasu a uzbeckého víza. Při vstupu do metra, obchodních center a veřejných budov je třeba počítat s kontrolou a prohlídkou osobních věcí. Nedoporučujeme proto nosit s sebou nebezpečné předměty (např. nože).

Uzbecké úřady velice důsledně kontrolují pobytový režim cizinců v zemi. Při nedodržení povinnosti registrace pobytu nebo překročení platnosti víza jsou udělovány velmi vysoké pokuty.

 

 

 

 

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.