Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vietnam zátoka Halong
Vietnam Vietnam
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnost ve Vietnamu

Pohyb po většině území Vietnamu je volný, výjimkou jsou zakázané vojenské zóny a horské oblasti obydlené menšinami (přístupné pouze s vietnamským průvodcem nebo s povolením).
Celková bezpečnostní situace je dobrá a Vietnam se řadí k relativně bezpečným destinacím jihovýchodní Asie. V posledních letech nicméně vzrůstá počet kapesních krádeží zejména v Ho Či Minově Městě, ale i v Hanoji a v turisty hojně navštěvovaných oblastech (Nha Trang, Mui Ne a další). Nejčastější jsou krádeže na ulici (osoba jedoucí na motorce vytrhne chodci tašku), v dopravních prostředcích, ale i hotelových pokojích. Ojediněle se vyskytují případy úmyslného zdrogování a následného okradení turisty (v baru ale i ve voze taxi). Vietnamská policie je většinou schopna okradeným vystavit potvrzení, nicméně domluva je možná pouze ve vietnamštině, proto doporučujeme policii kontaktovat prostřednictvím hotelové recepce či pracovníka cestovní kanceláře.

Velkou pozornost je třeba při pobytu ve Vietnamu, především pak ve velkých městech, věnovat silničnímu provozu. Každoročně dochází k případům zranění či úmrtí zahraničních turistů, kteří se pohybují na motocyklu či jako chodci. Dopravní podmínky jsou z pohledu Evropana zpočátku zcela nepochopitelné a lze je charakterizovat jako naprostý chaos a nerespektování i těch nejzákladnějších dopravních předpisů (jízda v protisměru, na červenou či po chodníku je ve Vietnamu naprosto běžná). Zcela normální  je i agresivní a rychlá jízda motocyklistů přes veřejné parky či pěší zóny, a to i přes přítomnost hlídkujících policistů. Na silnicích zásadně platí "právo silnějšího" v pořadí nákladní vozidlo, autobus, automobil, motocykl, jízdní kolo a úplně nakonec chodec. Situace pěších osob je navíc komplikována všudypřítomnými motocykly, které zabírají většinu chodníků za účelem jízdy či parkování, což nutí chodce vstupovat do rušné vozovky. Přechody pro chodce nejsou respektovány vůbec a nelze proto očekávat, že vozidla či motocykly před přechodem pro chodce zastaví. Vozovku je třeba přecházet velmi obezřetně, pomalým krokem a bez zastavování se či náhlé změny směru. V žádném případě se nedoporučuje ostatní účastníky silničního provozu "poučovat", "vybržďovat" apod. Takové jednání by bylo zcela bezúčelné a pro Vietnamce naprosto nepochopitelné. V případě, že trasu neznáte, doporučujeme udržovat umírněnou rychlost vozidla, neboť opravy či údržby silnice nejsou vždy řádně označeny a mohou se stát důvodem dopravní nehody s vážnými následky.

Přechovávání, šíření a výroba drog jsou ve Vietnamu trestné a pachateli hrozí trest smrti.

Je třeba počítat s tím, že korupce je ve Vietnamu každodenní realitou. V praxi to znamená, že důvodem řady různých nečekaných potíží s úředníky či policisty může být právě snaha získat úplatek.

Hygienické podmínky

Hygienické podmínky ve Vietnamu jsou obecně velmi špatné. Je třeba dbát maximální opatrnosti při konzumaci nápojů a potravin, nedoporučuje se pití vody z vodovodu, konzumace ledu v nápojích. Je třeba řádně umýt veškerou syrovou zeleninu a ovoce a v zásadě jíst pouze tepelně zpracované čerstvé potraviny.

Přechovávání, šíření a výroba drog jsou ve Vietnamu trestné a pachateli hrozí trest smrti.
Je třeba počítat s tím, že korupce je ve Vietnamu každodenní realitou. V praxi to znamená, že důvodem řady různých nečekaných potíží s úředníky či policisty může být právě snaha získat úplatek.

Tajfuny ve Vietnamu

Při cestách do Vietnamu je dobré sledovat i otázku počasí, které může cestu značně znepříjemnit. Zvláště oblast středního Vietnamu je během celého roku ohrožována tajfuny. Doporučujeme proto turistům sledovat webové stránky www.tropicalstormrisk.com, kde lze nalézt aktuální informace. Pro turisty, kteří se nacházejí v oblasti, která bude či právě byla zasažena tajfunem, je zásadní komunikace s místními složkami. Doporučujeme informace získávat např. prostřednictvím hotelového personálu, leteckých společností, příp. místních úřadů (lidových výborů). V případě, že cestujete s cestovní kanceláří (českou, či místní), je dobré si informace vyžádat od jejích pracovníků.

Vzhledem k tomu, že značná část území Vietnamu leží v tzv. tajfunovém pásu a tropické bouře se nevyhýbají ani severnímu Vietnamu, je na každém, aby zvážil všechna rizika již před cestou.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.