Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vietnam zátoka Halong
Vietnam Vietnam
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Platnost níže uvedených informací může být ovlivněna stávajícími opatřeními vietnamských orgánů v souvislosti s epidemií Covid-19. Pro více informací navštivte webovou stránku velvyslanectví ČR v Hanoji.


Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů ČR s výjimkou pasů diplomatických.

E-vízum

Občané České republiky mohou za účelem návštěvy Vietnamu požádat o elektronické vízum   https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt,  které je vydáváno s platností do 30 dnů. Žádost je možné podat na webové stránce Národní imigrační portál, jež je vedena v angličtině. V rámci elektronického podání žádosti je třeba nahrát fotografii a kopii datové stránky cestovního dokladu žadatele a uhradit vízový poplatek. O žádosti bude rozhodnuto do tří pracovních dnů od kompletace žádosti. Žadateli je po úspěšné registraci žádosti a zaplacení přidělen přístupový kód, který umožní vytištění víza.

Přechod hranice (vstup i vycestování) na základě elektronického víza je možný pouze na níže uvedených mezinárodních hraničních přechodech:

 • Mezinárodní letiště -  Noi Bai International Airport (Hanoi), Tan Son Nhat International Airport (Ho či minovo město), Cam Ranh International Airport (Nha Trang), Da Nang International Airport, Cat Bi International Airport (Hai Phong), Can Tho International Airport, Phu Quoc International Airport, Phu Bai International Airport (Hue)
 • Pozemní přechody - Tay Trang (provincie Dien Bien), Mong Cai (provincie Quang Ninh), Huu Nghi (provincie Lang Son), Lao Cai (provincie Lao Cai); Na Meo (provincie Thanh Hoa), Nam Can (provincie Nghe An), Cau Treo (provincie Ha Tinh), Cha Lo (provincie Quang Binh), La Lay, Lao Bao (provincie Quang Tri), Bo Y (provincie Kon Tum), Moc Bai, Xa Mat (provincie Tay Ninh), Tinh Bien, Song Tien (provincie An Giang), and Ha Tien (provincie Kien Giang).
 • Námořní hraniční přechody: přístav Hon Gai (provincie Quang Ninh), Cam Pha (provincie Quang Ninh), Hai Phong (Hai Phong), Nghi Son (provincie Thanh Hoa), Vung Ang (provincie Ha Tinh), Chan May (provincie Thua Thien - Hue), Da Nang (Da Nang), Nha Trang (Khanh Hoa), Quy Nhon (provincie Binh Dinh), Dung Quat (provincie Quang Ngai), Vung Tau (Ba Ria - provincie Vung Tau), Ho či minovo město, Duong Dong (provincie Kien Giang).

 

Veškeré dotazy ohledně podávání elektronických žádostí o víza včetně případných technických problémů webových stránek spadají do kompetencí Imigračního úřadu.


Vízum vydané na hranici (tzv. visa on arrival)

Vízum na hranici je možné obdržet v následujících případech:

 1. cizinec odjíždí ze země, v níž Vietnam nemá své diplomatické zastoupení,
 2. cizinec projíždí na cestě do Vietnamu mnoha zeměmi,
 3. cizinec přijíždí do Vietnamu na turistickou cestu organizovanou vietnamskou mezinárodní cestovní kanceláří,
 4. cizinec je členem posádky zahraniční lodi kotvící ve vietnamském přístavu a přeje si opustit zemi prostřednictvím jiného hraničního přechodu,
 5. cizinec přijíždí na pohřeb příbuzného, příp. na návštěvu vážně nemocného příbuzného,
 6. cizinec přijíždí do Vietnamu za účelem záchranných, humanitárních a jiných akcí tohoto druhu na pozvání příslušných vietnamských orgánů.

V případě bodu c) se musí jednat o cestovní kancelář, která má potřebnou licenci pro poskytování služeb v oblasti cestovního ruchu ve Vietnamu. Pro ověření, zda je cestovní kancelář oprávněna poskytovat uvedenou službu, je třeba kontaktovat přímo Úřad pro cestovní ruch Vietnamu (VNAT). I v případě víza vydávaného na hranici je zapotřebí předschválení (tzv. pre-approval) vietnamskými imigračními orgány.


Bezvízový režim na ostrově Phu Quoc

Čeští občané mohou navštívit ostrov Phu Quoc v rámci bezvízového styku po dobu max 15 dnů. Pro vstup je podmínkou min. platnost pasu v délce 6 měsíců. V případě zájmu o pokračování návštěvy ostatních částí Vietnamu se procedura liší podle délky plánovaného pobytu – pokud je plánován pobyt do 15ti dnů, je cizinci vystaveno povolení (temporary residence certification) k 15ti dennímu pobytu při imigrační kontrole. V případě zájmu o pobyt delší 15ti dnů je nutné požádat o vízum prostřednictvím sponzorské (např. cestovní) agentury, organizace či fyzické osoby ve Vietnamu.  


Ostatní typy víz

Ostatní typy víz vydává velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v Praze. Je možné se rovněž obrátit na některou z českých cestovních kanceláří, které vietnamské vízum pro žadatele vyřídí za poplatek bez nutnosti návštěvy velvyslanectví.


Změna účelu pobytu/typu víza na území

Změna účelu pobytu cizince na území Vietnamu je možná pouze v následujících případech:

 1. cizinec prokáže, že je investorem či zástupcem zahraniční organizace, která ve Vietnamu investuje,           
 2. cizinec prokáže rodinnou vazbu rodič, manžel/ka či dítě vůči zvoucí/sponzorující osobě ve Vietnamu,
 3. cizinec přicestoval do země na e-vízum a doloží pracovní povolení či potvrzení, že může vykonávat zaměstnání bez pracovního povolení,      
 4. cizinec přicestoval do země na pozvání sponzorující agentury či organizace a doloží pracovní povolení či potvrzení, že může vykonávat zaměstnání bez pracovního povolení.


Na území Vietnamu provádí jakékoli změny víza v době jeho platnosti výhradně Imigrační úřad Ministerstva veřejné bezpečnosti. Pro další podrobné informace o krátkodobých a dlouhodobých vízech je třeba se obrátit na velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v Praze, případně na příslušné imigrační orgány ve Vietnamu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.