Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Fidži ostrov Yasawa
Fidži Fidži
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnilyFidži je ostrovní země v oblasti Jižního Pacifiku o rozloze 18.300 čtverečních kilometrů a skládající se z více než 350 ostrovů a ostrůvků, ze kterých je přibližně 100 neobydlených.

Fidži má přibližně 840 000 obyvatel, z nichž 50% je fijijského původu a 45% indo-fijijského původu.
Hlavním městem je Suva (přibližně 358.500 obyvatel).
Úředními jazyka je fidžijština a angličtina.
Hlavním průmyslem je cukrovarnictví, turistika a rybolov.

Roamingové služby na většině území Fidži pokrývá firma Vodafone.
Volací kód země je 679.
Na Fidži se používá metrický systém.
Napětí je 240V, 50Hz.

Na Fidži je tropické klima a lze ho navštěvovat celoročně. Nejlepším obdobím je však květen až říjen kdy klesá teplota a vlhkost.

Národní letecká společnost se jmenuje Fiji Airways a létá mimo jiné destinace i do Sydney, Melbourne a Brisbane v Austrálii (http://www.fijiairways.com). Let ze Sydney do Nadi trvá přibližně 3h 45 minut.

V případě pěších výletů do odlehlejších oblastí je vhodné cestu předem konzultovat s místními průvodci nebo personálem v ubytovacím zařízení. Treky se doporučuje podnikat ve více osobách a držet se vyznačených cest.

Kvalita vozovek v městských oblastech je dobrá. Mimo tyto oblasti jsou vozovky vesměs nekvalitní. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.

Možným nebezpečím pro turisty jsou kapesní krádeže v městských oblastech a občasný výskyt krádeží z hotelových pokojů. Doporučuje se pořídit si fotokopie od cestovních dokladů a dalších důležitých dokumentů.

Úřad pro turisty na Fidži má na svých oficiálních internetových stránkách www.bulafiji.com množství užitečných informací pro turisty.

Sezóna cyklónů je na Fidži od listopadu do dubna avšak tropické bouře včetně cyklónů se mohou vyskytnout kdykoliv během roku

V roce 2006 se po vojenském puči ujal moci prozatímní premiér F. Bainimarama a v zemi jsou porušovány ústavně-právní principy. Tato skutečnost může vést k výraznému a náhlému zhoršení bezpečnostní situace a k vzniku nepokojů. Ke zhoršení situace by mohlo dojít zejména v hlavním městě Suva a ostatních větších městech.

Upozorňujeme občany ČR, aby bedlivě sledovali situaci a pozorně plánovali svůj pobyt na ostrově, vyhýbali se demonstracím či veřejným shromážděním a dbali zvýšené obezřetnosti v hlavním městě.

Fidžijské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo výskyt břišního tyfu. Mezi příznaky této nemoci patří horečka a zažívací potíže. Turistům je doporučováno věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a konzumovat pouze bezpečné potraviny. Především v řídce obydlených oblastech je nutná obezřetnost k místním zdrojům vody a zvláště je doporučováno do odlehlých oblastí si brát vlastní pitnou vodu a rovněž se zdržet konzumace tradičního místního nápoje kava.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.