Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nový Zéland hory
Nový Zéland Nový Zéland
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Krátce před příjezdem na Nový Zéland každý návštěvník vyplňuje Arrival Card [o1] (). Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky. Veškeré potraviny dovážené na Nový Zéland musí být deklarovány a předloženy celní kontrole. Musí být taktéž deklarovány rostliny nebo jejich části (živé i neživé), zvířata, vybavení pro účely kempování a biologické vzorky. Většinu potravin není dovoleno dovážet; ovoce, zelenina, maso, živočišné produkty, semena a rostliny jsou návštěvníkům zabavovány a zničeny. Upozorňujeme, že celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Veškerá osobní zavazadla jsou rentgenována. Pokud jsou u návštěvníka nalezeny nedeklarované předměty, může být odsouzen k pokutě až 100 000,- NZD a 5 letům vězení.

Dovoz domácích zvířat včetně psů a koček na území Nového Zélandu není pro turistické účely prakticky možný, neboť získání dovozního povolení od Ministry of Agriculture ve Wellingtonu předchází poměrně  náročná administrativa s podrobnou dokumentací a minimálně 10denní karanténa po příletu. Více informací je k nalezení na stránkách Ministry of Primary Industries[o2] .

Povinná směna valut se nevyžaduje. Při příjezdu i odjezdu z Nového Zélandu je třeba deklarovat částku převyšující 10.000,-  NZD.     
Detailní informace včetně seznamu položek, které povinně podléhají clu, na webových stránkách Celní správy Nového Zélandu[o3] :.


 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.