Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nový Zéland hory
Nový Zéland Nový Zéland
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Základní informace  
Rozloha Nového Zélandu je 270.534 km2 a skládá se ze dvou hlavních ostrovů - severního a jižního.
Nový Zéland má přibližně 3.8 mil. obyvatel, z nichž přibližně 74 % je evropského původu, 13.5 % maorského, 6 % polynéského a 6 % asijského původu.    
Hlavním městem je Wellington. Jediné město na Novém Zélandu, které má téměř 1 mil. obyvatel, je Auckland na severním ostrově. Let ze Sydney (Austrálie) do Aucklandu trvá necelé tři hodiny.       
Úředními jazyky na Novém Zélandu jsou angličtina a maorština.

Telefonní kód Nového Zélandu je +64.        
Elektrické napětí je 220 - 240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové a je tedy třeba si opatřit příslušný adaptér.         
V zemi se používá metrický systém.

Klimatické podmínky
Nový Zéland zasahuje na severu do subtropického pásma. Jižní část je v mírném pásmu. Na Novém Zélandu se rozlišují čtyři roční období.    
Nový Zéland se rozkládá na jižní polokouli, a z toho důvodu je na něm léto od prosince do února a zima od června do srpna.        
Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Nového Zélandu je listopad - duben.
Na Novém Zélandu jsou vyhlášená lyžařská střediska, která jsou v provozu v zimních měsících a přitahují turisty zejména ze sousední Austrálie. Pro vánoční svátky se doporučuje zajistit si ubytování v dostatečném časovém předstihu.      
V zimních měsících bývá zejména na jižním ostrově chladno a větrno.      
Nový Zéland se nachází v seismicky velmi aktivní oblasti a každoročně je zde zaznamenáno 10.000 až 15.000 otřesů. 100 – 150 z nich je natolik silných, že jsou citelné i pro obyvatele. Informace o doporučovaném chování před, během i po zemětřesení a ostatních přírodních úkazech (povodně, sopky, tsunami apod.) lze nalézt např. na stránkách
http://www.gns.cri.nz/Home/Our-Science/Natural-Hazards. V případě            jakéhokoliv problému  s širokým dopadem doporučueme sledovat místní média s velmi kvalitním zpravodajstvím a doporučení místních úřadů.        


Platební styk 
Na Novém Zélandu je značně rozšířeno používání téměř všech druhů bankovních a kreditních karet. Bez kreditní karty nelze často provést telefonickou nebo on-line rezervaci hotelu nebo zapůjčení vozu z půjčovny. Pro turisty bez kreditní karty se doporučuje cestovat na Nový Zéland s cestovními šeky vystavenými na NZD nebo USD, které jsou zajištěny proti krádeži.
Na Novém Zélandu je pochopitelně rovněž značně rozšířena sít ATM bankomatů.

Cestování kolem Nového Zélandu  
Na Novém Zélandu funguje kvalitní síť vnitrostátní letecké dopravy. Hlavní leteckou společností je Air New Zealand[o1] ). Existují však i další soukromé letecké společnosti zajišťující vnitrostátní či mezinárodní spojení např. Virgin Blue. Jetstar, Qantas apod. . Hlavní letiště jsou Auckland (je zároveň hlavním mezinárodním letištěm), Wellington a Christchurch. Air New Zealand nabízí možnost zvýhodněných leteckých pasů. Letiště v Aucklandu je rovněž významnou vstupní branou pro lety do všech jihopacifických států a na toto letiště směřují téměř všechny letecké společnosti působící v této oblasti.
Na Novém Zélandu je velmi dobře fungující systém autobusové dopravy.
Na silnicích na Novém Zélandu se jezdí VLEVO, maximální povolená rychlost na dálnicích ne 100km/hod.  
Vozovky jsou v dobrém stavu.          
V zemi velmi dobře funguje síť mezinárodních půjčoven automobilů i motocyklů. Množství turistů využívá cestování karavanem. Nejznámější půjčovny karavanů jsou Maui (http://www.maui.co.nz), Britz (http://www.britz.co.nz) a Kea Campers (http://www.keacampers.com/).           
Mezi severním a jižním ostrovem funguje trajektová doprava (Wellington - Picton).       
POZOR - při delších cestách autem hrozí nebezpečí mikrospánku způsobeného únavou a je tedy nezbytné dělat pravidelné přestávky. Vzhledem k rázovitosti terénu je nutné počítat s delší dobou dojezdu než se dá teoreticky předpokládat.

Zdravotní rizika        
Nový Zéland je považován za velice zdravou zemi s velmi nízkým stupněm výskytu nebezpečných přenosných chorob.          
Pro cestu na Nový Zéland není vyžadováno žádné povinné očkování s výjimkou osob přijíždějících z rizikových oblastí (některé země tropické Afriky a Jižní Ameriky).
Při slunění v letních měsících a na horách je třeba se vždy chránit krémy s vysokým UV faktorem a používat tmavé brýle s UV a polarizačním filtrem. V zimě je třeba v horských oblastech dát pozor na nebezpečí podchlazení.  
Přestože většina vody na Novém Zélandu je pitná, doporučuje se při cestách mimo města pít balenou vodu.   
Na rozdíl od Austrálie se na Novém Zélandu nevyskytují v přírodě jedovatí hadi ani pavouci.
Žraloci se sice ve vodách kolem Nového Zélandu vyskytují, ale případy napadení člověka jsou velice vzácné.   
Na Novém Zélandu je třeba při koupání a surfování dát velký pozor na silné spodní proudy a dbát doporučení pobřežních hlídek.     
V zemi platí značná omezení pro kuřáky. Kouření v uzavřených místnostech je přísně zakázáno a v budovách je třeba využívat ke kouření speciálně vyhrazené prostory.

Bezpečnostní situace
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zaregistrovat se před cestou v databázi Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (viz https://drozd.mzv.cz/).
Nový Zéland je civilizovanou a bezpečnou zemí. Násilné trestné činy jsou výjimečné, ale objevují se. Je tedy třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům a zásadně nenechávali tyto věci v autě či bez dozoru.          
V centrech větších měst (hlavně Auckland) je třeba dát pozor na kapesní krádeže.
Generální konzulát ČR v Sydney každoročně vyřizuje velký počet případů zcizení cestovních dokladů ze zaparkovaných aut. Doporučujeme proto uschovávat cestovní doklady na bezpečném místě.


 [o1](http://www.airnewzealand.co.nz/


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.