Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Samoa pláž
Samoa Samoa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Samoa je ostrovní země v oblasti Jižního Pacifiku o rozloze 1.115 čtverečních kilometrů a skládající se ze dvou hlavních ostrovů Upolu a Savai´i a sedmi menších ostrůvků. Samoa je parlamentní demokracie. Hlavním městem je Apia.

V zemi je přibližně 179.000 obyvatel z nichž přibližně 93% je samojského původu a 7% euroasijského.
Úředními jazyky jsou angličtina a samojština.
Hlavním průmyslem je turistika a zpracování ryb.

Volací kód země je 685.
Na Samoa se používá metrický systém.
Napětí je 240V, 50Hz.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Samoa jsou měsíce květen - říjen, kdy klesá teplota a počet dešťových srážek. V měsíci září se na Samoa koná kulturní událost roku - festival Teuila.

Samoa se nachází v oblasti se zvýšenou seismickou aktivitou a v zemi se vyskytují zemětřesení. Během sezóny dešťů se mohou vyskytnout na území Samoa i velmi silné větry.

Hlavním letištm na Samoa je Faleolo, které se nachází asi 35 km západně od města Apia na ostrově Upolu. Hlavními přestupními místy pro cestu na Samoa je Auckland (Nový Zéland) a Fiji. Nejdůležitějšími leteckými dopravci jsou Air New Zealand (www.airnz.co.nz), Polynesian Airlines (www.polynesianairlines.com), Hawaiian Airlines (www.hawaiianair.com) a Samoa Air (www.samoair.com). Tyto společnosti zajišťují pravidelné spojení do Austrálie, Nového Zélandu, Fiji, Havaje a Los Angeles.

Na Samoa se jezdí vlevo. Kvalita vozovek v městských oblastech a částečně i ve venkovské části je dobrá. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.
Mezi hlavními ostrovy existuje lodní doprava, která umožňuje i přepravu automobilů. Lodě jsou často silně přeplněny.

Doporučuje se aby turisté konzultovali s místními průvodci bezpečná místa pro potápění .

Samoa je považována za zemi s nízkou úrovní kriminality, přesto se však doporučuje uzamykat dveře a nenechávat osobní věci bez dozoru. Vyskytují se i případy kapesních krádeží.

Ve městě Apia a v některých vesnicích je třeba dbát zvýšené ostražitosti, vyhýbat se a v žádném případě nekrmit toulavé psy. V přítomnosti jídla a při pocitu ohrožení se mohou stát agresivními.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.