Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tonga velrybí ploutev
Tonga Tonga
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Tonga je země v oblasti Jižního Pacifiku skládající se ze 171 ostrovů z nichž je 45 obydlených na ploše 718 čtverečních kilometrů. Tonga je konstituční monarchií a je členem Britského společenství národů. Nejdůležitější turistickou oblastí je ostrov Tongatupu kde se rovněž nachází hlavní město státu Nuku´alofa. Počet obyvatel je přibližně 101.000 a většina z nich je polynéského původu.
Úředním jazykem je tonžština a angličtina.
Hlavou státu je král Taufa´ahou Tupou IV.
Hlavním zdrojem obživy obyvatel je zemědělství, rybolov a turistika.

Nejlepším obdobím pro návštěvu země je květen - říjen.
V období od listopadu do dubna je možný výskyt cyklónů a je zde vysoká teplota a vlhkost.

Mezinárodní letiště - Fua´amotu leží přibližně 15 km jihovýchodně od hlavního města Nuku´alofa.

Kvalita vozovek v městských oblatech je dobrá. Mimo tyto oblasti jsou vozovky vesměs nekvalitní a v zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. V noci je potřeba při jízdě dbát zvýšené opatrnosti na neosvětlených vozovkách na chodce a na potulující se zvířata.

Největším hotelem na hlavním ostrově Tongatapu je International Dateline Hotel. Velmi dobré hodnocení od turistů z ČR má rovněž hotel s německým managementem Heilala Holiday Lodge (www.heilala-holiday-lodge.com ). Tento hotel se skládá z několika bungalovů uprostřed velmi dobře udržované malé botanické zahrady a disponuje dobrou restaurací. Největší množství turistů však nesměřuje na hlavní ostrov, který nedisponuje nejkvalitnějšími plažemi, ale na malé ostrůvky v blízkém či vzdálenějším okolí zejména v souostroví Ha´apai či Vava´u.

Tonžský úřad pro turismus má množství důležitých informací na internetové adrese www.tongaholiday.com .

Situace na souostroví je v současné době klidná (k poslednímu politicky motivovanému násilí došlo v hlavním městě Nuku’alofa v listopadu r. 2006). Turistům je doporučováno vyhnout se protestům, demonstracím a veřejným shromážděním.

V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je vhodné se bránit před pokousáním moskyty častým používáním repelentních prostředků a vhodným oblečením.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.