Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bahrajn velbloudi
Bahrajn Bahrajn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

Kriminalita
Bahrajn je zemí s nízkým výskytem běžné kriminality, k občasným krádežím dochází zj. v oblasti staré tržnice. Opatrné by měly být též ženy-cestovatelky, kterým je doporučováno omezit zj. samostatné přesuny v noci.

Terorismus, nepokoje
Možné riziko pro cestovatele mohou představovat protivládní demonstrace a protestní akce šíitské komunity, ke kterým dochází zpravidla o víkendech. Při protestech jsou často páleny pneumatiky a občasně používány improvizované výbušniny. Akce mohou narušit dopravu na hlavních dopravních spojnicích v Manámě, příp. se vyskytovat v blízkosti obchodních center. Poměrně časté jsou útoky na policejní stanice. Vždy existuje vážné riziko eskalace. Přestože jsou protesty směřovány proti sunnitskému vedení země, mohly by se obrátit i proti přítomným cizincům. Bezpečnostní složky země jsou oprávněny k potlačení nepovolených demonstrací používat slzný plyn a další prostředky. Účast na nepovolené protivládní demonstraci může přinést právní postihy. Z důvodů výše uvedených je doporučováno vyhýbat se místům, kde dochází ke srocování davu, a opatrnost aplikovat i v místech, kde je zvýšená koncentrace cizinců, např. kina, hotely, noční kluby, apod. V případě ohrožení volejte policii na tel. čísle 999.

Kulturní rozdíly
Království Bahrajn je muslimskou zemí se sociálně liberálním prostředím. Řada občanů však zastává konzervativní názory, je proto doporučeno respektovat místní kulturní a náboženské tradice a vyvarovat se potenciálně urážlivých aktů, zj. během posvátného měsíce Ramadánu a šíitských náboženských festivalů.

Zdravotní rizika
V Bahrajnu panují během letních měsíců (květen - září) velmi vysoké teploty kombinované s vysokou vlhkostí (maximální denní teploty dosahují i 45 °C). Doporučuje se používat kvalitní opalovací krémy a nosit brýle s UV filtrem. Osoby se srdečními a dalšími zdravotními problémy by měly zvážit načasování návštěvy mimo teplotně nejnáročnější měsíce. Zdravotní riziko nakažlivých chorob je velice malé.

Ostatní
Je zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty.

Omezení pro cestování mezi Bahrajnem a Katarem

Dne 5.6.2017 přerušilo Království Bahrajn, po boku Království Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a dalších zemí, diplomatické vztahy se Státem Katar a současně do odvolání uzavřelo přímé letecké i námořní spojení mezi oběma zeměmi.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.