Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Irák Bagdád
Irák Irák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje občanům ČR při přípravě i realizaci cest do Iráku maximální obezřetnost s ohledem na dlouhodobě komplikovanou bezpečnostní situaci a z ní plynoucí rizika.

Bezpečnostní situace v Iráku je přes postupující trend směrem ke stabilizaci nadále riziková a obtížně předvídatelná. V zemi působí izolované skupiny politických extrémistů a kriminální uskupení, jejichž cílem se mohou stát cizinci postrádající znalost místního prostředí a adekvátní ochranu. Relativně bezpečné jsou z hlediska pohybu cizinců provincie Regionu iráckého Kurdistánu (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia).

Důrazně se doporučujeme realizovat veškeré cesty do Iráku v úzké koordinaci s důvěryhodnými místními partnery, ať již na vládní či provinční úrovni nebo místními podnikateli. Specifickou pozornost je třeba již ve fázi přípravy cesty věnovat zajištění bezpečného ubytování (hotely pouze s adekvátní ochranou a na základě věrohodných referencí) a dopravy (ať již zajišťované s asistencí místních bezpečnostních složek, soukromých ochranek, či pohybu v doprovodu důvěryhodných lokálních partnerů).

V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi Bagdádem a městy Erbíl, Sulajmánia, Basra a Nadžaf.
Českých podnikatelským subjektům se doporučuje, aby před cestou do Iráku kontaktovali Velvyslanectví ČR v Bagdádu.
Vzhledem k bezpečnostní situaci a neexistenci vhodné infrastruktury Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje podnikat individuální turistické cesty do Iráku; vyjímku činí pouze Region iráckého Kurdistánu (provincie Erbíl, Sulajmánia a Dohúk).

Klima

V letních měsících (květen až září) panují v Iráku extrémní klimatické podmínky, kdy teplota ve stínu přesahuje i 50°C. Z důvodu nedostatku vodních srážek jsou časté tropické písečné bouře (chamsin), které někdy trvají 2-3 dny.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.