Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Irák Bagdád
Irák Irák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vstupní vízum je nutné mít již před vstupem na území Irácké republiky. Je třeba o ně zažádat na Velvyslanectví Iráku v Praze. Každé irácké vízum musí být opatřeno doložkou o bezpečnostní prověrce, bez níž nemusí být českému občanovi vstup do země umožněn.

V případě cesty do Regionu iráckého Kurdistánu (Dohúk, Erbíl, Sulajmánia) MZV ČR upozorňuje na aktuálně platný vstupní režim, který umožnuje držitelům českých cestovních pasů vstup a pobyt na území Kurdistánu bez víza po dobu 30 kalendářních dnů (bez možnosti vstupu do dalších iráckých provincií). Pro bližší a aktuální informace před takovouto cestou doporučujeme vždy kontaktovat Generální konzulát ČR v Erbílu.

Irácké diplomatické a konzulární úřady v zahraničí vydají víza zahraničním obchodníkům po předložení:

- pozvání od irácké úřední instituce

- potvrzení MZV země žadatele společně s potvrzením obchodní komory (rejstříku) dokládající žadatelovu obchodní kvalifikaci

MZV ČR doporučuje, aby čeští občané měli po celou dobu pobytu v Iráku při sobě kromě cestovního pasu s platným vízem rovněž kopii pozvání, na jehož základě získali irácké vízum.

MZV ČR zároveň upozorňuje, že irácké úřady mohou v případě jiných než obchodních cest žádat další doklady prokazující účel cesty.

V současné době fungují v Iráku následující hraniční přechody:

Provincie Anbar : Traibil, al-Waleed, al-Qa'im, and Ar'ar

Provincie Basrah : Um-Qaser, Saťwan, Basrah Airport and al-Shalamcha

Provincie Wassit : Zurbatya

Provincie Diyala : Al-Munthiriya

Provincie Sulajmánia: Bashmakh, Bader, Koll and Taweela, Sulaimaniya International Airport

Provincie Erbil : Haj Omran, Erbil International Airport

Provincie Missan : Amara

Provincie Ninewa : Rabi'a, Free Zone in Flaifil, Al-Mahatta (the Station)

Baghdad: Baghdad International Airport

celní úřad: Ibrahim al-Khalil

Imigrační důstojníci na mezinárodním letišti Bagdád provádějí důslednou a pečlivou kontrolu dokladů, chtějí znát důvod cesty, místo pobytu aj. Hovoří většinou pouze arabsky, znalost angličtiny je velmi nízká.

Při pobytu delším než 10 dnů je povinnost přihlásit se na Ministerstvu vnitra. MZV ČR doporučuje ihned po příletu kontaktovat Velvyslanectví České republiky na adrese: Bagdád, Al-Mansour, Dijlaschool 601/11/07.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.