Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Irán most v Esfahanu
Írán Írán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Teheránu existuje téměř ve všech nemocnicích non-stop pohotovostní služba, také některé lékárny jsou otevřeny nepřetržitě. Síť soukromých lékařů je zde rozsáhlá a většinou se lze bez problémů domluvit anglicky. V ostatních městech je situace podobná. Místní léky jsou běžně k dostání, zahraniční produkty jsou k dostání v omezeném výběru a za výrazně vyšší ceny. Základní vybavení lékárničky se doporučuje přivézt s sebou.
Voda z vodovodu je nekvalitní a je třeba se vyvarovat její konzumace (včetně ledu z ní). Rovněž konzumace syrové zeleniny a ovoce v některých méně luxusních restauračních zařízeních může být riziková.
Před cestou do Íránu se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu. Na několika místech se v minulosti vyskytly případy tzv. krymsko-konžské ebolové horečky (nejedná se o ebolu klasického typu).

 

Důležitá telefonní čísla:

kód Íránu: 0098
kód Teheránu: 021

informace o telefonních číslech 118
mezinárodní telefonní ústředna 9212
informace o letech 199
informace o vlacích 139
státní taxislužba 133
policie 110
hasiči 125
hlášení nehod 197, 6692 6666 (Teherán)
lékařská pohotovost 123, 115
ékárny s nepřetržitým provozem 191

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.