Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Irán most v Esfahanu
Írán Írán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace
MZV doporučuje dbát během pobytu v Íránu maximální opatrnosti a nedoporučuje cestovat do určitých oblastí země. Především v příhraničních oblastech na západě země (západní části provincií Západní Ázerbájdžán, Kordestán a Kermánšáh) občasně dochází k ozbrojeným střetům íránských ozbrojených složek s kurdskými protivládními skupinami. Současně se ve zmíněné oblasti ještě stále nacházejí minová pole z doby irácko-íránské války. V oblasti je zaznamenávána zvýšená aktivita íránských bezpečnostních složek, a to i v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací v sousedním Iráku. Cestování v této části Íránu může být spojeno se zvýšeným rizikem. Při pohybu mimo větší sídelní oblasti a hlavní dopravní tepny se doporučuje předem konzultovat cestovní plány s místními policejními úřady. V případě cest do těchto oblastí se doporučuje ubytovávat pouze v hotelech s vyšším standardem a 24-hodinovou recepční službou. Doprava autostopem se nedoporučuje.
S Pákistánem a Afghánistánem hraničící jihovýchodní provincie Sístán a Balúčistán se vyznačuje zvýšenou kriminalitou související s chudobou, drogovým obchodem a v poslední době zvýšenou aktivitou protistátních ozbrojených skupin, které útočí na íránské státní cíle z různých motivů. Vyskytly se i případy únosu turistů (medializovaný případ z března 2013, kdy v balúčské provincii na území Pákistánu byly uneseny dvě české turistky, které projížděly přes Írán). V pouštních a horských nezalidněných oblastech této provincie se mohou nacházet miny, které jsou kladeny ze strany drogových překupníků za účelem ochrany „obchodních“ toků tohoto materiálu do země. Pohyb v této oblasti a jen po hlavních trasách je možný na základě zvlášť uděleného povolení ze strany příslušných íránských úřadů.

MZV důrazně nedoporučuje uskutečnění cest do celé oblasti provincie Sístán a Balučistán, do příhraničních měst a oblastí v provinciích Khorasan Jonubi a Khorasan Razavi a do příhraničních měst a oblastí všech provincií po celé délce hranic s Irákem.
Vzhledem k dlouhodobě citlivé povaze íránské vnitropolitické situace i diplomatickým vztahům Íránu se západními státy se doporučuje přísně vyhýbat jakékoli aktivitě, která by mohla být úřady vnímána jako politická či náboženská propaganda. V případě setkání s jakýmkoli incidentem politické povahy (protestní shromáždění, střety s policií apod.) se důrazně doporučuje se z dějiště okamžitě vzdálit a nepořizovat žádné fotografické snímky ani videozáznamy.
V zemi je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty. Za takové objekty jsou považovány například i komunikační prvky jako antény apod. Při pořizování snímků se proto doporučuje postupovat velmi obezřetně.
Při cestách do pouštních oblastí důrazně doporučujeme využívat služeb místních průvodců, a to jak z důvodu snadné ztráty orientace v poušti, tak z důvodu neúmyslného vkročení do té části pouště, která není určena k pohybu civilních osob a která není viditelně označena. Kvalitní místní průvodce zajistí, že se cestovatel nedostane do situace zadržení místními policejními, vojenskými a bezpečnostními složkami.

Registrace do systému DROZD

Ministerstvo zahraničních věcí ČR obecně doporučuje občanům cestujícím do země, aby před svým odjezdem využili systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí), případně zaslali Velvyslanectví ČR v Teheránu itinerář cesty, kontaktní údaje na cestující osoby i na příbuzné v ČR. Pokud se občan ČR ocitne v Íránu ve zhoršené bezpečnostní situaci, MZV ČR doporučuje ihned kontaktovat Velvyslanectví ČR v Teheránu.

Kriminalita

Vzhledem k narůstajícímu počtu turistů v Íránu se lehce zvyšuje i kriminalita vůči cizincům. Byly zaznamenány případy stržení příruční tašky či bundy přehozené přes ruku při přechodu silnice ze strany projíždějícího motocyklu a objevily se případy falešných policistů v civilu, kteří se prokáží jakýmsi dokladem či odznakem a údajně provádějí kontrolu věcí turistů ohledně stop po drogách, včetně peněženek. Vždy hovoří dobře anglicky, což u místní policie nebývá zvykem. V tomto případě se doporučuje okamžitě požadovat/vyhledat skutečnou uniformovanou policii.

Obecná pravidla pro pohyb na veřejnosti
Při pohybu na veřejnosti je zcela nezbytně  dodržovat místní zákonné předpisy týkající se oblékání: ženy jsou povinny nosit šátek zakrývající vlasy, šíji, uši a krk, svrchní díl oděvu s dlouhými rukávy, bez výstřihu (případně výstřih zakrýt šátkem) a zakrývající boky a stehna (plášť či delší košile). Délka tunik by měla sahat do půli stehen, muži i ženy musí mít dlouhé kalhoty. Na veřejnosti je rovněž třeba se vyhýbat projevům tělesné intimity mezi osobami opačného pohlaví. Nerespektování těchto pravidel může v krajních případech vést k zatčení.
Pravidla oblékání pro ženy se vztahují i na koupání v moři. Výjimečně existují na plážích vyhrazené prostory pouze pro ženy, kde je povoleno se koupat v plavkách.

Finanční prostředky
V Íránu NELZE užívat mezinárodní platební karty ani cestovní šeky, NEFUNGUJE ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Doporučuje se tedy mít při cestě do Íránu dostatečnou zásobu hotovosti. V celém Íránu lze v bankách a směnárnách bez problémů směňovat měny USD a EUR na místní měnu.

Doprava
Lety ze zahraničí do Teheránu přistávají na mezinárodním letišti Imáma Chomejního, vzdáleném cca 40 km od Teheránu. Pro vnitrostátní letecké linky slouží teheránské letiště Mehrábád. Spojení se zahraničím zajišťují i další mezinárodní letiště v zemi (např. Shiraz, Isfahan, Bandar Abas, Tabriz, Lar, Kish, Kerman a Mashhad)
Při cestě vlastním vozem (pouze auta na benzín) je třeba být vybaven mezinárodní „zelenou kartou“ (carnet de passage) s platností mimo Evropu a mezinárodním řidičským průkazem. Není povoleno používat osobní auta s volantem na pravé straně. V Íránu mají čerpací stanice k dispozici většinou jen benzín nízké kvality; benzín vyšší kvality je k dostání pouze u některých čerpacích stanic (obvykle se nacházejí ve větších městech). Nafta pro dieselové motory se v Íránu prodává pouze pro nákladní vozy. Poplatky za dálnice v Íránu jsou nízké. Kvalita vozovek je různá, spíše však lepší než ve většině okolních států. Hlavní dálniční tahy jsou vesměs velmi dobré kvality.
Veřejná doprava po Íránu (letadlo, autobus, vlak, sběrné či soukromé taxi) je snadná a obecně levná. Po velkých městech je nejsnazší doprava soukromým nebo sběrným taxi. Většina neužívá fixní tarify, cenu se doporučuje vždy dohodnout předem. (Vlivem kolísavé místní měny jsou tarify soustavně navyšovány; pro kratší vzdálenosti, cca do 5 km, obecně platí zhruba částka 150.000-200.000 IRR.)

Potraviny
V celém Íránu jsou široce dostupné veškeré základní potraviny. Je zakázán prodej vepřového masa a konzumace alkoholu. Hygienická kvalita vody z vodovodní sítě se liší podle lokality, obecně se proto doporučuje pít pouze vodu balenou nebo převařenou.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.