Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Izrael Jerusalem
Izrael Izrael
a Palestinská autonomní území
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnost
S ohledem na současnou blízkovýchodní situaci a probíhající izraelsko-palestinský konflikt nelze bezpečnostní situaci v Izraeli a na Palestinských autonomních územích předem spolehlivě předvídat. Doporučujeme proto dbát po celou dobu pobytu opatrnosti, dodržovat základní bezpečnostní pravidla a před cestou a během pobytu sledovat aktuální situaci v médiích.

MZV dlouhodobě nedoporučuje cestovat do Pásma Gazy a nabádá k opatrnosti i při cestách do blízkosti hranic s Gazou. Vzhledem k probíhajícímu ozbrojenému konfliktu v Sýrii a s ohledem na situaci v Libanonu dbejte opatrnosti i při cestách do příhraničních oblastí na severu země (zejména na Golanských výšinách a v bezprostřední blízkosti hranice s Libanonem). Podrobnější informace o cestování po Západním břehu viz níže.
Kriminalita není výjimečně vysoká, doporučuje se běžná obezřetnost. Byly zaznamenány případy vloupání do automobilů, především na opuštěných místech, doporučujeme proto nenechávat ve voze žádné osobní doklady a cennosti. Dochází také někdy k organizovanému okrádání turistů na plážích, v menší míře na místech turisticky atraktivních. Upozorňujeme též, že je trestná nejen výroba a distribuce drog, ale i jejich držení pro osobní potřebu. Kasina a hazardní hry jsou v Izraeli zakázány.

Jeruzalém
Město Jeruzalém je relativně bezpečné a navštěvuje jej mnoho turistů a poutníků. Během pobytu doporučujeme ostražitost zejména na místech s větší koncentrací lidí, upozorňujeme rovněž na nebezpečí drobných krádeží. Ve Východním Jeruzalémě čas od času probíhají demonstrace doprovázené střety s policií. V ultra-ortodoxních židovských čtvrtích je nutné zahalující oblečení, ženy by neměly mít kalhoty. O šábesu (od západu slunce v pátek do západu slunce v sobotu) jsou tyto čtvrti uzavřeny. Diskrétní oblečení je vyžadováno i v kostelech, synagogách a mešitách. K focení v muslimských i židovských ortodoxních čtvrtích přistupujte citlivě. Nelze také fotit vojenské objekty a příslušníky ozbrojených složek.

Cestování po Západním břehu
Z důvodu nepředvídatelnosti bezpečnostní situace Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje cestovat na Západní břeh s výjimkou Jericha, Betléma a oblasti Mrtvého moře. Při cestování po Západním břehu MZV ČR doporučuje dbát maximální opatrnosti, zejména po setmění.
Demonstrace nebo násilné incidenty se mohou náhle objevit kdekoliv, zejména v oblastech přilehlých k palestinským uprchlickým táborům nebo židovským osadám. Důrazně doporučujeme vyhnout se všem demonstracím.
Centrální Hebron (okolí Hrobky Patriarchů) je oblast se speciálním bezpečnostním režimem.

Doporučení turistům
Dojde-li ke ztrátě nebo odcizení pasu, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu vystaví na počkání náhradní cestovní doklad, který slouží především k návratu do ČR a jeho časová platnost je omezená s ohledem na dobu pobytu v zahraničí. Doporučujeme mít během cesty při sobě kopii pasu a pasové fotografie, neboť při podání žádosti o náhradní cestovní doklad je nutné doložit jakoukoli dostupnou formou totožnost a předložit dvě pasové fotografie. Odcizení pasu je třeba nahlásit na nejbližší pobočce policie a zprávu rovněž předložit při podání žádosti. Poplatek za vystavení náhradního cestovního dokladu činí 400 Kč (cca 80 ILS).

Ocitnete-li se v Izraeli bez prostředků, je nejrychlejším řešením zaslání peněz do Izraele prostřednictvím služeb Western Union, která má hustou síť v Izraeli i v ČR, nebo prostřednictvím Money Gram. Obě organizace zřizují své pobočky na poštách a ve směnárnách.

Bezpečností kontroly před odbavením na mezinárodním letišti Bena Guriona mohou být zdlouhavé a velmi podrobné. Doporučujeme dostavit se na letiště s dostatečným, minimálně dvouhodinovým časovým předstihem, letiště Ben Gurion doporučuje tři hodny před odletem.

Doprava
Izrael má velice efektivní a cenově dostupný systém veřejné hromadné dopravy. Autobusová síť je hustá, dálkové autobusy provozuje např. společnost Egged. Vlakové spojení dobře funguje mezi velkými městy.
Automobilismus je rozvinutý a síť čerpacích stanic hustá. Prodávají se všechny druhy benzínu včetně bezolovnatého. Dálniční poplatky neexistují, mýtné se vybírá pouze na dálnici č. 6 a za použití rychlostního pruhu mezi Tel Avivem a letištěm Bena Guriona.
Od pátku odpoledne do sobotního západu slunce v Izraeli většinou veřejná doprava nefunguje.
Motorová vozidla musí být pojištěna pro případ škody způsobené třetí straně (uznávaná je zelená karta). V Izraeli je rozsáhlá síť půjčoven aut, při zapůjčení auta se vyžaduje mezinárodní platební karta a předložení českého řidičského průkazu platného v EU.
Pokud plánujete cestovat autem do měst pod plnou palestinskou správou (např. Betlém nebo Jericho) je třeba mít vozidlo patřičně pojištěno, tedy nad rámec běžného pojištění v Izraeli.
Během řízení je třeba být bdělý, chování místních řidičů je poněkud nevyzpytatelné. V autě nenechávejte z důvodu možných krádeží žádné cennosti ani doklady.

Užitečné odkazy
Ministerstvo zahraničních věcí Státu Izrael 

Ministerstvo cestovního ruchu


Turistické informace

Infotour

InIsrael

Doprava z/na mezinárodní letiště Ben Gurion


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.