Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Izrael Jerusalem
Izrael Izrael
a Palestinská autonomní území
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnost
 

S ohledem na současnou blízkovýchodní situaci a probíhající izraelsko-palestinský konflikt nelze bezpečnostní situaci v Izraeli a na Palestinských autonomních územích předem spolehlivě předvídat. Doporučujeme proto dbát po celou dobu pobytu opatrnosti, dodržovat základní bezpečnostní pravidla a před cestou a během pobytu sledovat aktuální situaci v médiích.

Vzhledem k probíhajícímu ozbrojenému konfliktu v Sýrii a s ohledem na situaci v Libanonu dbejte opatrnosti i při cestách do příhraničních oblastí na severu země (zejména na Golanských výšinách a v bezprostřední blízkosti hranice s Libanonem).

Pásmo Gazy

MZV ČR dlouhodobě důrazně nedoporučuje občanům ČR cestovat do pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková. Možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená či přímo nemožná, stejně jako pomoc se vstupem do pásma Gazy a jeho následným opuštěním. Přechod Rafah z pásma Gazy do Egypta může být i bez předchozího varování uzavřen, a to v jednom či obou směrech.

Při cestování po Západním břehu MZV ČR doporučuje občanům ČR maximální opatrnost. Bezpečnostní situace v Jeruzalémě a na Západním břehu je obtížně předvídatelná a nestabilní. Zdánlivě bez předchozích indicií může dojít k eskalaci násilí.

Jeruzalém

Během pobytu doporučujeme ostražitost zejména na místech s větší koncentrací lidí, upozorňujeme rovněž na nebezpečí drobných krádeží. V ultra-ortodoxních židovských čtvrtích je nutné zahalující oblečení, ženy by neměly mít kalhoty. O šábesu (od západu slunce v pátek do západu slunce v sobotu) se turistům vstup nedoporučuje. Diskrétní oblečení je vyžadováno i v kostelech, synagogách a mešitách. K focení v muslimských i židovských ortodoxních čtvrtích přistupujte citlivě. Nelze také fotit vojenské objekty a příslušníky ozbrojených složek.

V Jeruzalémě často dochází ke střetům na spojnicích mezi arabskými a židovskými čtvrtěmi (vedle Starého města zejména ve čtvrtích Íssáwíja, Wádí al-Džúz, Šejch Džarráh, na Olivetské hoře, v Šu’afátu, ve čtvrtích Bejt Hanína, Ras al-Amúd, Silwán a v uprchlickém táboře Šu’afát), v oblastech zvýšené policejní přítomnosti či u tramvajové linky procházející jak arabskými, tak židovskými čtvrtěmi města.

Je třeba i nadále dbát opatrnosti a vyhýbat se jakýmkoli veřejným shromážděním. Zvýšené opatrnosti je zapotřebí po hlavních pátečních modlitbách, ve Starém městě a v okolí Chrámové hory. Zvláštní obezřetnost doporučujeme při cestách veřejnou dopravou; na zastávkách tramvají, tzv. Light Rail, a autobusů. Doporučujeme sledovat místní média.

Cestování po Západním břehu

MZV ČR doporučuje občanům ČR zvýšenou opatrnost při cestách na Západní břeh Jordánu
a vyhnout se cestám, které nejsou nezbytné nebo se netýkají obvyklých turistických míst.

Z důvodu nepředvídatelnosti bezpečnostní situace Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje cestovat na Západní břeh s výjimkou Jericha, Betléma a oblasti Mrtvého moře. Při cestování po Západním břehu MZV ČR doporučuje dbát maximální opatrnosti, zejména po setmění.

Demonstrace nebo násilné incidenty se mohou náhle objevit kdekoliv, zejména v oblastech přilehlých k palestinským uprchlickým táborům nebo židovským osadám. Důrazně doporučujeme vyhnout se všem demonstracím.

Centrální Hebron (okolí Hrobky Patriarchů) je oblast se speciálním bezpečnostním režimem.

Vždy je nutné předem ověřovat situaci v cíli cesty i po cestě (zejména na kontrolních stanovištích izraelské policie a armády). Žádoucí je využívat místních kontaktů, například obchodních partnerů nebo lokálních cestovních kanceláří. V každém případě je třeba respektovat doporučení či nařízení izraelských a/nebo palestinských bezpečnostních složek.

Při cestách po Západním břehu lze očekávat uzavírky cest a zvýšené kontroly na check-pointech. Zvýšené pozornosti je třeba při cestách podél jordánských hranic. Bezpečnostním rizikem může být i cesta do Hebronu a využití silnice č. 60 mezi Gush Etzion a al-Fawwar.

Doporučení turistům

Kriminalita není výjimečně vysoká, doporučuje se běžná obezřetnost. Byly zaznamenány případy vloupání do automobilů, především na opuštěných místech, doporučujeme proto nenechávat ve voze žádné osobní doklady a cennosti. Někdy dochází také k organizovanému okrádání turistů na plážích, v menší míře na místech turisticky atraktivních. Upozorňujeme též, že je trestná nejen výroba a distribuce drog, ale i jejich držení pro osobní potřebu. Kasina a hazardní hry jsou v Izraeli zakázány.

Dojde-li ke ztrátě nebo odcizení pasu, je třeba tuto okolnost oznámit neprodleně Velvyslanectví ČR v Tel Avivu a požádat o vystavení náhradního cestovní dokladu, který slouží především k návratu do ČR a jeho časová platnost je omezená s ohledem na dobu pobytu v zahraničí. Doporučujeme mít během cesty při sobě kopii pasu a pasové fotografie, neboť při podání žádosti o náhradní cestovní doklad je nutné doložit jakoukoli dostupnou formou totožnost a předložit dvě pasové fotografie. Odcizení pasu je třeba nahlásit na nejbližší pobočce policie a zprávu rovněž předložit při podání žádosti. Poplatek za vystavení náhradního cestovního dokladu činí 400 Kč (cca 80 ILS).

Ocitnete-li se v Izraeli bez prostředků, je nejrychlejším řešením zaslání peněz do Izraele prostřednictvím služeb Western Union, která má hustou síť v Izraeli i v ČR, nebo prostřednictvím Money Gram. Obě organizace zřizují své pobočky na poštách a ve směnárnách.

Bezpečností kontroly před odbavením na mezinárodním letišti Bena Guriona mohou být zdlouhavé a velmi podrobné. Doporučujeme dostavit se na letiště s dostatečným, minimálně dvouhodinovým časovým předstihem, letiště Ben Gurion doporučuje tři hodny před odletem.

Doprava

Izrael má velice efektivní a cenově dostupný systém veřejné hromadné dopravy. Turisté si mohou opatřit a předplatit tzv. Rav-Kav kartu, kterou lze použít nejen pro přesuny městskými hromadnými dopravami, ale i na cestu vlakem nebo autobusem mezi městy. Jízdné v městské hromadné dopravě již nelze hradit při nástupu.  

Autobusová síť je hustá, dálkové autobusy provozuje např. společnost Egged . Vlaková spojení dobře fungují mezi velkými městy.

Automobilismus je rozvinutý a síť čerpacích stanic hustá. Prodávají se všechny druhy benzínu včetně bezolovnatého. Dálniční poplatky neexistují, mýtné se vybírá pouze na dálnici č. 6 a za použití rychlostního pruhu mezi letištěm Bena Guriona a Tel Avivem.

Od pátku odpoledne do sobotního západu slunce v Izraeli většinou veřejná doprava nefunguje.
Motorová vozidla musí být pojištěna pro případ škody způsobené třetí straně (uznávaná je zelená karta). V Izraeli je rozsáhlá síť půjčoven aut, při zapůjčení auta se vyžaduje
mezinárodní platební karta a předložení českého řidičského průkazu platného v EU.

Pokud plánujete cestovat autem do měst pod plnou palestinskou správou (např. Betlém nebo Jericho) je třeba mít vozidlo patřičně pojištěno, tedy nad rámec běžného pojištění v Izraeli.
Během řízení je třeba být bdělý, chování místních řidičů je poněkud nevyzpytatelné. V autě nenechávejte z důvodu možných krádeží žádné cennosti ani doklady.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD a sledovat aktuální informace a doporučení.

Užitečné odkazy
Ministerstvo zahraničních věcí Státu Izrael 
 

Ministerstvo cestovního ruchu
 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.