Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jemen staré město Sanaa
Jemen Jemen
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ozbrojené střety mezi stoupenci vlády prezidenta Abdurrabúa Mansúra Hádího a vzbouřenci z řad hnutí Ansáralláh (Hútíové) a armádou loajální ex-prezidentovi Alímu Abdaláhovi Sálehovi přerostly od poloviny roku 2014 v občanskou válku v zemi. Od konce března 2015 se do podpory provládních jednotek zapojily armádní jednotky tzv. arabské aliance vedené Saúdskou Arábií s cílem obnovy legitimní vlády a jejího návratu do Sanaá. Území pod kontrolou Hútíú a Sálehovy armády, kam patří většina horských provinciií severního Jemenu, jsou častým cílem bombardování, včetně hlavního města Sanaá. Frontové linie probíhají v provinciích Saáda, Džauf, Maárib, Sanaá (sever a střed země), Ad-Dálea a Taiz (jih), a Hodejda a Hadždža (pobřeží Rudého moře).

V zemi panuje faktické dvojvládí, přičemž vláda vzbouřenců v Sanaá není mezinárodně uznávána, tudíž nelze komunikovat s tamními centrálními úřady. Jemenská vláda sídlící v Adenu má omezenou možnost působení v provinciích pod její kontrolou a prakticky nulovou v provinciích pod kontrolou vzbouřenců. Boje mají na svědomí min. 10 tisíc obětí. V zemi je přes 3 mil. vnitřně vysídlených uprchlíků a 85% obyvatelstva (20 mil.) vyžaduje různou formu humanitární pomoci. Téměř 13 mil. obyvatel hrozí hladomor. Hlavním nebezpečím pro území pod kontrolou jemenské vlády (všechny provincie jižního Jemenu) jsou ozbrojenci z Al-Káidy a bojůvky Islámského státu operující především v provinciích Šabwa, Bajdá, Abján a Hadramaut.  V "dočasném" hlavním městě Adenu dochází k sebevražedným teroristickým útokům Al-Káidy. Vzhledem k evakuaci téměř všech cizinců v dubnu a květnu 2015 nejsou v porovnání s minulými léty tolik patrné únosy cizinců. S ohledem na bezpečnostní situaci je v obsazeném hlavním městě Sanaá uzavřena řada zastupitelských úřadů, včetně všech zemí EU. 

Na celé území Jemenu se vztahuje pozemní, námořní a letecké embargo Arabské aliance vedené Saúdskou Arábií. Mezinárodní letiště v Sanaá je od srpna 2016 uzavřeno a v poslední době je cílem leteckého a dělostřeleckého odstřelování. Do Adenu a Sajúnu zajišťují letecké spojení jemenské aerolinie Yemenia (Káhira, Ammán, Mumbai, Rijád, Džidda, Charúm), dále aerolinie Alsaida (Chartúm, Džibuti) a Djibouti Airline (Džibuti, Addis Abeba).

Dopravní infrastruktura (mosty a silnice) v horských provinciích je značně pobořená nebo poškozená. Při použití vnitrostátní dopravy se cestovatel vystavuje nebezpečí útoků ozbrojených skupin, leteckých náletů, jakož i "výpalného" u množství kontrolních bodů a stanovišť.

Při pobytu v Jemenu je třeba dbát zvýšené opatrnosti a přísně dodržovat základní hygienická a stravovací pravidla. Válečný konflikt, poničená zdravotnická zařízení a odchod lékařů-cizinců dále snížil na minimum dostupnost lékařské péče. V zemi je poměrně vysoký výskyt žloutenky typu A, B i dalších typů; dále leishmaniózy a horečky dengue. Výjimečné není ani onemocnění malárií, a to zejm. v přímořských a východních oblastech země.

Českým cestovatelům je obecně doporučována registrace v databázi DROZD (http://drozd.mzv.cz). V Sanaá působí honorární konzulární úřad ČR: tel. +967 1 538 104, email: sanaa@honorary.mzv.cz. Jeho možnosti vzhledem k rozdělení země jsou omezené. Příslušným diplomatickým úřadem ČR s konzulární působností v Jemenu je Velvyslanectví ČR v Rijádu: tel. nouzové linky +966 50 541 0531, email: consulate_riyadh@mzv.cz.

 

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.