Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Katar pevnost Zubara
Katar Katar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Pro vstup a pobyt na území cizího státu musí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad  daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, www.botschaft-katar.de (tzn. na Velvyslanectví Kataru v Berlíně), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

V období mezi 1. listopadem a 23. prosincem 2022 pozastavuje Katar vydávání turistických víz. Vstup do země v tomto období zůstává bez omezení pro občany a rezidenty Kataru, dále pro občany GCC, kteří vlastní katarský průkaz totožnosti, a dále pro ty, kteří mají katarské pracovní povolení a tzv. „osobní náborová víza“. Země bude v tomto období otevřena také pro zvláštní humanitární případy.

 

Na území Kataru budou v období mezi 1. listopadem a 23. prosincem 2022 vpuštěni pouze ti cizinci, kteří si zakoupili vstupenku na fotbalový zápas mistrovství světa a požádali o tzv. „Hayya Card“, která slouží jejím držitelům jako povolení ke vstupu do země a pobytový titul od 1. listopadu 2022 až do 23. ledna 2023.

 

Vydávání turistických víz bude pokračovat po 23. prosinci 2022. Mistrovství světa má začít v katarské metropoli Dauha dne 20. listopadu 2022.

 

 

Čeští občané, cestující do Státu Katar za účelem turistickým a mohou na hraničním přechodu do Státu Katar (letiště, pozemní přechod i přístav) obdržet tzv. vízum po příjezdu. Jde o bezplatné povolení vstupu do země, jedinou podmínkou zůstává platný cestovní pas minimálně 6 měsíců od doby plánovaného opuštění Kataru.

Toto vízum může být jednorázovým vstupem na 30 dní pobytu (s možností prodloužení o dalších 30 dní) nebo vícevstupní vízum na 90 dní pobytu s dobou platnosti až 180 dnů. (Česká republika byla zařazena mezi 34 zemí, jejichž občané mohou pobývat v Kataru až 90 dní v rámci 180 dnů, o typu víza rozhoduje země původu žadatele.)

Imigrační úředník může při vstupu prověřovat způsob dopravy zpět z Kataru (např. zpáteční letenku) a dostatek finančních prostředků (funkční platební kartu nebo dostatečnou hotovost cestovatele).

Přihlašovací povinnost je splněna automaticky, jakmile cizinec překročí hranice,  je zanesen do databáze imigračního úřadu, který po celou dobu jeho pobytu velice pečlivě sleduje délku pobytu v zemi. Jednoměsíční „visit visa“ je možno prodloužit o další měsíc, ovšem pokud se tak neučiní v dané lhůtě (minimálně 5 dnů před posledním dnem platnosti víza), za každý den bez platného víza se platí penále. Při odjezdu ze země je možné rovněž ze strany místních úřadů vymáhat úhradu veškerých pohledávek, např. zaplacení pokuty za dopravní přestupek atd., protože veškeré údaje tohoto typu se soustřeďují v databázi centrálního imigračního úřadu. Podrobnosti případně naleznete na webové stránce Ministerstva vnitra Státu Katar (www.moi.gov.qa).

refenční zdroje:

http://botschaft-katar.de/en/consulate/visa/

www.qatarvisaservice.com

Pro pracovní a výdělečné pobyty ve Státu Katar stále platí, že podání žádosti se vyřizuje za účasti zvoucího sponzora na zastupitelském úřadu Kataru v Berlíně (týká se především dlouhodobých víz!)

Velvyslanectví Státu Katar v Berlíně

Adresa:

Embassy of the State of Qatar in Germany
Hagenstr. 56, 14193 Berlin
Tel.: +49 30 8620 60
Fax: +49 30 8620 6150
E-mail: info@qatarembassy.hu

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.