Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kuvajt město
Kuvajt Kuvajt
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doklady

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občan ČR smí na území Kuvajtu (rovněž tak na území dalších zemí GCC - Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn a Omán) vstoupit s cestovním pasem platným minimálně 6 měsíců ode dne překročení hranic. V tomto cestovním dokladu však nesmí být vyznačeno izraelské vízum. Většina cizinců vstupuje do Kuvajtu přes hraniční přechod na jediném mezinárodním letišti v zemi, čímž se proces kontroly těchto dokladů usnadňuje.

Pokud cizinec vstupuje do země silničním hraničním přechodem (v Kuvajtu jsou tři: Nuwaisib - jižní tepna do Saúdské Arábie, Al-Salmi - západní tepna směrem na Jordánsko, Sýrii a Libanon a Abdalli-přechod na sever do Iráku), musí být vybaven platným mezinárodním řidičským průkazem, který je tolerován pro cizince pobývajícího v zemi na tzv. visit visa. Tento průkaz platí další měsíc. Pokud doba pobytu překročí 2 měsíce, musí cizinec požádat o vystavení místního řidičského průkazu (stejně tak se mění visit visa na povolení k dlouhodobému pobytu) formou arabského překladu domovského řidičského průkazu, který se na kuvajtském ministerstvu zahraničí legalizuje (poplatek 10,- kuvajtských dinárů). Při prvním vydání poplatek 10,- KWD, v dalších následujících případech jen 5,- KWD, při obnovení poplatek 2,- KWD. Někdy místní orgány vyžadují dokonce prozkoušení adepta na kuvajtský řidičský průkaz, nebývá to ale pravidlem.

Při překročení hranic autem se rovněž vyžaduje sjednání zákonného pojištění vozidla, o které se žádá přímo na hraničním přechodu. Po vyplnění příslušného formuláře se zaplatí částka 10, 500,- KWD (10 dinárů, 500 filsů) na období od jednoho dne do jednoho měsíce, 12, 500,- KWD (12 dinárů, 500 filsů) na dva měsíce, 14,500,- KWD (14 dinárů, 500 filsů) na 3 měsíce nebo 22, 500,- KWD (22 dinárů, 500 filsů) od 3 měsíců do jednoho roku. Jde o tzv. „pojištění třetí strany“ (před nehodami způsobenými třetí osobou). Další pojištění se vyžaduje uzavřít na samotný řidičský průkaz. Tato zvláštní forma pojištění se realizuje v kterémkoliv pojišťovacím ústavu v zemi (nikoliv na hranicích) a má platnost totožnou s platností víza, cena je 10, 500, - KWD (10 dinárů, 500 filsů) na 1 měsíc, 12,500,- KWD (12 dinárů, 500 filsů) na 2 měsíce, 14,500,- KWD (14 dinárů, 500 filsů) na 3 měsíce nebo 22, 500,- KWD (22 dinárů, 500 filsů) na 3 měsíce až 1 rok.

Žadatelé o povolení k přechodnému pobytu za účelem zaměstnání ve Státě Kuvajt mají na základě rozhodnutí kuvajtských úřadů ze dne 19. července 2010 povinnost předkládat spolu s žádostí také ověřený (superlegalizovaný) výpis z rejstříku trestů svého domovského státu opatřený úředním překladem do arabského jazyka.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.