Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kuvajt město
Kuvajt Kuvajt
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Kuvajtu je od r. 1999 zavedena pro cizince paušální platba při ošetření (na klinice ve výši 1,- KWD a v nemocnici ve výši 2,- KWD). Týká se to všech cizinců, jak s povolením dlouhodobého pobytu, tak krátkodobých cestovatelů.

Další změnou v systému zdravotního pojištění v Kuvajtu je zavedení povinné platby zdravotního pojištění pro cizince, čímž se ukončila éra bezplatného zdravotnictví pro všechny obyvatele Kuvajtu. Tato změna se vztahuje na muže - sponzory částkou k úhradě 54,- KWD ročně, stejně tak pracující manželka - cizinka, manželka v domácnosti 40,- KWD za rok a každé dítě do 18 let 30,- KWD.

Současně se změnilo postavení cizinců krátkodobě pobývajících v zemi. Zatímco dříve byl cizinec ošetřen v kterémkoliv státním zařízení zdarma - s výjimkou úhrady paušálu 2,- KWD v případě ošetření v nemocnici a 1,- KWD při ošetření na klinice - se zavedením platby zdravotního pojištění je cizinec povinen hradit plnou částku za ošetření, resp. za pobyt v nemocnici. Při první zdravotní prohlídce je třeba uhradit speciální 10,- KWD kolek.

Tento systém se velmi pomalu uplatňuje v praxi, a proto státní zdravotnická zařízení často odmítají ošetřovat cizince pobývající v zemi na krátkodobá víza, přičemž argumentují obtížností vyúčtování za poskytnuté služby. Cizinec domáhající se ošetření je proto téměř automaticky odkázán na soukromé zařízení, kde si veškeré služby platí sám v plné výši. Proto je nanejvýš vhodné si při vstupu do země sjednat zdravotní pojištění na předpokládanou dobu pobytu v kterémkoliv kuvajtském pojišťovacím ústavu. To je možné učinit rovněž ve vlastní zemi ještě před odjezdem, ovšem je nutné počítat s velkými průtahy při následném řešení pojistného případu právě již ze zmíněného důvodu absence jakýchkoliv zkušeností v této oblasti.

Stát Kuvajt má přísná preventivní opatření proti některým nemocem (např. HIV/AIDS, Hepatitis). Zdravotní vyšetření jsou povinná pro každého žadatele o pobyt v zemi, pokud jsou výsledky pozitivní na kterékoliv ze sledovaných onemocnění, jsou takovéto osoby požádány, aby okamžitě opustily zemi a v databázi Státu Kuvajt jsou pak trvale vedeny jako nežádoucí.

Důležitá telefonní čísla:

Tísňové volání, pohotovost: 112 (ambulance, policie, požárníci)
Informace o telefonních číslech v Kuvajtu: 101
Kuvajtské mezinárodní letiště – informace: 180
Požárníci: 100 - 105
První pomoc-centrála: 472-000

Přečíslování telefonních čísel ve Státě Kuvajt:

S platností od 17. 10. 2008 proběhlo přečíslování všech telefonních čísel ve Státě Kuvajt (u pevných linek i mobilních telefonů), a to následujícím způsobem:
- Před telefonní čísla společnosti Watanya Telecom se přidávala číslice 6;
- Před telefonní čísla společnosti Zain se přidávala číslice 9;
- Před všechna telefonní čísla pevných linek se přidávala číslice 2;
- Před komerční šestimístná telefonní čísla (např. 8000000) se přidávala číslice 1;
- Třímístná telefonní čísla zůstala beze změny.

Stálá konzulární diplomatická služba Velvyslanectví České republiky ve Státě Kuvajt:
+ 965/6679 88 81, +965/6679 88 83


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.