Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Omán poušť Wahiba
Omán Omán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Osobní věci podléhají kontrole. Bezcelně je povolen dovoz 400 ks cigaret, 100 ml parfému, 10 ks DVD, 2 litrů vína či lihoviny (pouze nemuslimové starší 21 let). Je nutné deklarovat hotovost, cestovní šeky, šperky nebo drahé kameny, apod. v hodnotě přesahující 6 tisíc ománských rijálů. Dovoz zbraní a střeliva je povolen pouze na základě dopředu vyžádané zvláštní licence v omezeném množství. Pro dovoz zvířat je vyžadováno předložení mezinárodního veterinárního osvědčení a potvrzení o očkování proti vzteklině.

Do země je zakázáno dovážet následující položky: narkotika, části rostliny či semena konopí (cannabis), pornografické publikace, střelné či bodné zbraně a další. Bližší informace o podmínkách dovozu pro běžné cestovatele lze nalézt na webové stránce Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA https://www.iatatravelcentre.com/OM-Oman-customs-currency-airport-tax-regulations-details.htm, podrobnější informace pro dovozce pak na webové stránce Ředitelství pro cla Policie Sultanátu Omán https://www.customs.gov.om/dgcportal/web/dgc/home.

Dovoz některých léků, které jsou v České republice povoleny, může být v Ománu omezen (např. Codein). V takovém případě je nutné dovézt si lék v originálním balení s lékařskou zprávou a předpisem s razítkem a podpisem příslušného lékaře. V případě nejasností kontaktujte nejbližší ománský zastupitelský úřad či Ministerstvo zdravotnictví ( https://www.moh.gov.om ).

Oman je jednou z mala zemi v Perském zálivu, kde je povoleno od r. 2017 létání dronů. Pro dovoz je nutné nejprve získat licenci ománského Leteckého úřadu https://www.paca.gov.om/services/flight-safety-department/unmanned-aircraft-systems-uas-drone (kromě platby je třeba splnit řadu požadavků). V případě, že nebudete mít tuto licenci, jejíž vystavení trvá podle dostupných zdrojů cca 1 měsíc, bude dron zadržen na vstupní celnici a vydán až po návratu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.