Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Omán poušť Wahiba
Omán Omán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Osobní věci podléhají kontrole. Bezcelně je povolen dovoz 400 ks cigaret, 100 ml parfému, 10 ks DVD, 2 litrů vína či lihoviny (pouze nemuslimové starší 21 let). Je nutné deklarovat hotovost, cestovní šeky, šperky nebo drahé kameny, apod. v hodnotě přesahující 6 tisíc ománských rijálů. Dovoz zbraní a střeliva je povolen pouze na základě dopředu vyžádané zvláštní licence v omezeném množství. Pro dovoz zvířat je vyžadováno předložení mezinárodního veterinárního osvědčení a potvrzení o očkování proti vzteklině.

Do země je zakázáno dovážet následující položky: narkotika, části rostliny či semena konopí (cannabis), pornografické publikace, střelné či bodné zbraně a další. Bližší informace o podmínkách dovozu pro běžné cestovatele lze nalézt na webové stránce Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA https://www.iatatravelcentre.com/OM-Oman-customs-currency-airport-tax-regulations-details.htm, podrobnější informace pro dovozce pak na webové stránce Ředitelství pro cla Policie Sultanátu Omán https://www.customs.gov.om/dgcportal/web/dgc/home.

Oman je jednou z mala zemi v Perském zálivu, kde je povoleno od r. 2017 létání dronů. Pro dovoz je nutné nejprve získat licenci ománského Leteckého úřadu https://www.paca.gov.om/services/flight-safety-department/unmanned-aircraft-systems-uas-drone (kromě platby je třeba splnit řadu požadavků). V případě, že nebudete mít tuto licenci, jejíž vystavení trvá podle dostupných zdrojů cca 1 měsíc, bude dron zadržen na vstupní celnici a vydán až po návratu.

Dovoz některých léků, které jsou v České republice povoleny, může být v Ománu omezen (např. Codein). V takovém případě je nutné dovézt si lék v originálním balení s lékařskou zprávou a předpisem s razítkem a podpisem příslušného lékaře. V případě nejasností kontaktujte nejbližší ománský zastupitelský úřad či Ministerstvo zdravotnictví ( https://www.moh.gov.om ).

Ománská letiště na konci května 2022 nařídila všem leteckým společnostem, aby zajistily, že cestující budou mít předpis lékaře vystavený na své jméno ke všem typům léků, které s sebou do sultanátu přiváží. Převážení léků bez doprovodného vyjádření lékaře může vést k prodlevám při odbavení, nechtěnému zpoždění cesty, či k zabavení léků Královskou ománskou policií (celníky). Ománské úřady dále uvádí, že vysoké ceny léků či jejich nedostupnost v Ománu často vedou k tomu, že se je lidé i pro své známé snaží dovézt do Ománu. Pokud se chcete vyhnout zdržením a stresu, údajně stačí při odbavování předložit recept (prescription) vystavený na vaše jméno. Podle pokynů ministerstva zdravotnictví jsou v Ománu zakázány omamné a psychotropní látky ovlivňující centrální nervový systém (léky na uklidnění či k léčbě psychických poruch, jako je úzkost a deprese). Ománská strana se brání (respektive kontroluje) dovoz léků, u nichž hrozí jejich zneužití či takových léků, které mohou vyvolávat obdobné účinky jako drogy či jiné silně návykové látky. Cestovatelé mohou mít u sebe jen léky pro osobní potřebu v množství na jeden měsíc. Měli by mít také lékařskou zprávu týkající se jejich zdravotního stavu nebo předpis od svého ošetřujícího lékaře. Pokud je váš lék do těla vpravován injekční stříkačkou (např. inzulín) je potřeba během pobytu v sultanátu u sebe vždy nosit doklady o použití léku a informace od předepisujícího lékaře. Ománská strana dále doporučuje během pobytu v sultanátu nosit s sebou informace od lékaře či lékárníka pro případ, že by se lék ztratil či expiroval a bylo by potřeba opatřit během pobytu další množství či jeho odpovídající náhražku dostupnou na ománském trhu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.