Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Syrie Palmyra
Sýrie Sýrie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnilyDovoz valut a syrských liber do Sýrie není omezen a nevyžaduje se jejich přihlášení celním orgánům. Stejně tak neexistuje povinná výměna valut. Pokud však subjekty dovážející měnu hodlají tuto měnu opět vyvézt, je nutné při dovozu její přihlášení celním orgánům v případě, že:

- vyvážená částka u non-residentů a Syřanů žijících v zahraničí déle jak rok (kromě Jordánska a Libanonu) bude přesahovat 5.000,- USD
- vyvážená částka u residentů (Syřané, cizinci s pobytem 1 rok, právní osoby registrované v Sýrii a pobočky zahraničních společností) bude přesahovat 3.000,- USD a 2.000,- SYP

Vývoz syrských liber není dovolen (kromě výše uvedeného), a to ani pokud je prokázáno, že tyto byly do Sýrie příslušným subjektem dovezeny, či získány směnou za valuty v Commercial Bank of Syria. Residenti cestující do Jordánska a Libanonu mohou vyvézt 7.500 SYP.
Deklarovat je nutno videokamery, elektrotechniku, radiopřijímače, filmové kamery, fotoaparáty, hudební nástroje, notebooky, starožitnosti apod., které se někdy zapisují do cestovního pasu a při výjezdu ze země se zápis zruší.
Při cestování vlastním automobilem je na hranicích nutno koupit pojistku zákonné odpovědnosti pro Sýrii a karnet (celkem asi 200 USD). Velmi komplikovaný je vstup do země s automobilem s dieselovým motorem, za který v některých případech požadují celní orgány zaplacení zvláštní daně.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.