Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Albánie Saranda
Albánie Albánie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Přestože se bezpečnostní situace v posledních letech zlepšila, doporučujeme opatrnost zejména při cestování v horských oblastech na severu země podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem jsou poměrně bezpečné. Rozhodně se však nedoporučuje nocování na parkovištích a ve stanech mimo kempy.

Životní úroveň obyvatel odlehlých oblastí Albánie je zpravidla nízká, proto je vhodné dodržovat běžná bezpečnostní opatření, cestovat ve skupinách a v koloně alespoň dvou motorových vozidel. Při takových cestách také doporučujeme informace o plánované trase a časovém harmonogramu vložit do systému DROZD.

SPECIFIKA ZEMĚ
Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi je dopravní infrastruktura na nízké úrovni. Na překonání relativně krátké vzdálenosti je třeba počítat s mnohem delší dobou než v ČR.
Kvalitní silnice jsou jen na několika hlavních tazích, např. Tirana – Durrës, Tirana – Shkodër, Tirana – Kukës – Pristina (Kosovo), Tirana – Elbasan – Ohrid (Makedonie), Durrës – Lushnje – Fier – Vlorë, Fier - Tepelenë – Gjirokastër – Kakavijë (hranice s Řeckem). Na hlavních silnicích lze cestovat běžným osobním autem, vzhledem k místním řidičským zvyklostem a stavu vozovek se při řízení doporučuje neustálá vysoká pozornost. Nedoporučuje se cestovat v noci. Při automobilové nehodě je třeba vyčkat příjezdu policie a vyhnout se
konfliktu s místními řidiči.
Pro jízdu na mnoha menších silnicích jsou vhodné pouze terénní vozy. Po silnějších deštích nebo sněžení mohou být menší silnice určitou dobu nesjízdné. Dále doporučujeme dodržovat předepsanou rychlost. Albánská policie začala v letní sezóně v roce 2017 zadržovat řidičské průkazy cizincům (i po zaplacení pokuty) a jejich vydání zpět řidiči může trvat i dobu tří měsíců (a zamezit cizinci vycestování vlastním vozem ze země).

Železniční síť je omezená (existuje pouze trať Tirana - Durrës), spoje pomalé a hygienické podmínky ve vlacích nevyhovující. Do Albánie nelze cestovat ze zahraničí osobním vlakem. Autobusy zpravidla nemají jízdní řády a ve větších městech bývá problematické zjistit, odkud odjíždějí. Ve větších městech existují turistická informační centra.

INTERNETOVÉ INFORMAČNÍ ZDROJE
Doporučit lze obvyklé vyhledávací stránky Google nebo Yahoo.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.