Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Albánie Saranda
Albánie Albánie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Přestože se bezpečnostní situace v posledních letech zlepšila, doporučujeme opatrnost zejména při cestování v horských oblastech na severu země podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem jsou poměrně bezpečné. Rozhodně se však nedoporučuje nocování na parkovištích a ve stanech mimo kempy.

Životní úroveň obyvatel odlehlých oblastí Albánie je zpravidla nízká, proto je vhodné dodržovat běžná bezpečnostní opatření, cestovat ve skupinách a v koloně alespoň dvou motorových vozidel. Při takových cestách také doporučujeme informace o plánované trase a časovém harmonogramu vložit do systému DROZD.

SPECIFIKA ZEMĚ
Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi je dopravní infrastruktura na nízké úrovni. Na překonání relativně krátké vzdálenosti je třeba počítat s mnohem delší dobou než v ČR.
Kvalitní silnice jsou jen na několika hlavních tazích, např. Tirana – Durrës, Tirana – Shkodër, Tirana – Kukës – Pristina (Kosovo), Tirana – Elbasan – Ohrid (Makedonie), Durrës – Lushnje – Fier – Vlorë, Fier - Tepelenë – Gjirokastër – Kakavijë (hranice s Řeckem). Na hlavních silnicích lze cestovat běžným osobním autem, vzhledem k místním řidičským zvyklostem a stavu vozovek se při řízení doporučuje neustálá vysoká pozornost. Nedoporučuje se cestovat v noci. Při automobilové nehodě je třeba vyčkat příjezdu policie a vyhnout se
konfliktu s místními řidiči.
Pro jízdu na mnoha menších silnicích jsou vhodné pouze terénní vozy. Po silnějších deštích nebo sněžení mohou být menší silnice určitou dobu nesjízdné. Dále doporučujeme dodržovat předepsanou rychlost. Albánská policie začala v letní sezóně v roce 2017 zadržovat řidičské průkazy cizincům (i po zaplacení pokuty) a jejich vydání zpět řidiči může trvat i dobu tří měsíců (a zamezit cizinci vycestování vlastním vozem ze země).

Železniční síť je omezená (existuje pouze trať Tirana - Durrës), spoje pomalé a hygienické podmínky ve vlacích nevyhovující. Do Albánie nelze cestovat ze zahraničí osobním vlakem. Autobusy zpravidla nemají jízdní řády a ve větších městech bývá problematické zjistit, odkud odjíždějí. Ve větších městech existují turistická informační centra.

Upozornění pro návštěvníky albánských hor

Albánské hory s krásnou divokou přírodou mohou skrývat mnohá nebezpečí - značení je minimální, digitální mapy mnohdy neodpovídají skutečnosti, často dochází k výpadkům signálu. Sníh a led zůstává ve vyšších polohách až do léta a i na pohled obyčejná cesta může znamenat nebezpečí. V nedávné době došlo na takovýchto cestách k několika zraněním, někdy bohužel i smrtelným.

Horská služba v Albánii neexistuje, v případě nehody může trvat několik hodin, než se pomoc ke zraněnému dostane. Doporučujeme proto najmout si na výlet do hor místního průvodce (PDF, 206 KB), případně plánovanou trasu alespoň zkonzultovat s místními obyvateli, např.  v místě ubytování.

Doporučujeme rovněž registraci v systému DROZD MZV. 

V případě potřeby kontaktujte naši nouzovou linku + 355 68 40 90 111

Desatero bezpečného chování na horách

Zdroj: Horská služba ČR

 1. Vždy pečlivě naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenut na léky). Túru plánovat podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.
 2. S předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situace.
 3. Před odchodem na túru předat informace o trase a předpokládané době návratu. Tempo na túře zvolit podle nejslabšího ze skupiny.
 4. Správně používat mapu, znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivá pohoří.
 5. Znát typy výstražných tabulí a jejich význam.
 6. Nepohybovat se mimo značené cesty
 7. Mít s sebou lékárničku a v případě potřeby umět poskytnout první pomoc.
 8. Znát kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní záchrannou službu. Mít vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.
 9. Znát zásady chování pro případ zbloudění, pádu laviny, nebo zřícení v exponovaném terénu.
10.Nikdy nepodceňovat hory a nevystavovat nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.

Co dělat v případě nehody?

Nezmatkovat, zavolat pomoc, poskytnout první pomoc.

Pro nahlášení případné nehody je nutné uvést:

  • co a kde se stalo nejlépe GPS souřadnice
  • charakter nehody, problému
  • popis zranění, věk, pohlaví a stav zraněného
  • jestli již někdo poskytuje první pomoc
  • Vaše jméno a telefonní číslo

Kontakt na tísňová volání v Albánii

112  Jednotné evropské číslo tísňového volání 

127  Zdravotnická záchranná služba (Urgjenca)

128  Hasičský záchranný sbor ( Zjarrfiefikese)

129  Policie

INTERNETOVÉ INFORMAČNÍ ZDROJE
Doporučit lze obvyklé vyhledávací stránky Google nebo Yahoo.

přílohy

místního průvodce 205 kB pdf (Acrobat dokument) 18.5.2023


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.