Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Belgie čokoláda
Belgie Belgie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Belgie patří z turistického hlediska k poměrně bezpečným zemím. Nicméně je potřeba, aby v místech velké koncentrace osob – na nádražích, letištích, trzích apod., kde dochází ke kapesním krádežím, lidé nepouštěli zavazadla z rukou a byli velmi ostražití. Ze zkušeností uvádíme některé příklady důmyslných praktik kapsářů: kapsář odláká turistovu pozornost a současně mu z kabelky vybere veškeré cennosti; rozsypané hřebíky na silnici donutí řidiče vozidla vystoupit, načež mu zloděj vybere doklady z vozidla.
Podobná rizika přináší i návštěva některých míst historického centra centru Bruselu.

Upozornění pro turisty cestující autem - pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu jsou velmi vysoké. Kontrolní zařízení se často objevují na dálnicích i ve městech. Předepsaná rychlost na belgických dálnicích je 120 km/hod, na silnicích mimo město 90 km/hod a ve městě 50 km/hod. Řidiči by měli dodržovat doporučenou rychlost předepsanou dopravními značkami zejména v daných úsecích.

Pro cestování městskou hromadnou dopravou doporučujeme zakoupit si jízdenky MHD na stanicích metra, v novinových stáncích či přímo v dopravním prostředku (1 jízda za 2 €, 10 jízd za 12.30€), ceny případných pokut jsou vysoké.

V Belgii se oficiálně mluví francouzsky (valonská část + Brusel), vlámsky (vlámská část + částečně Brusel) a německy (germanofonní společenství). Většinou je možné se domluvit i anglicky. Upozorňujeme na dvojjazyčné názvy měst, které se vyskytují ve valonském nebo ve vlámském názvu podle toho, v jakém regionu se turista nachází (Brusel/Bruxelles, Gent/Gand, Leuven/Louvain, Mons/Bergen atd.) Doporučujeme, aby si turisté předem zjistili, jak se město, které se chystají navštívit, nazývá.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.