Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Belgie čokoláda
Belgie Belgie

Belgická média

 

Belgický mediální trh je charakteristický kulturními (jazykovými) rozdíly. Otázka médií spadá do kompetencí jednotlivých jazykových společenství, což už i tak malý mediální trh ještě více zmenšuje. V posledních letech zaznamenávají tištěná média v obou částech Belgie v souvislosti s finanční a hospodářskou krizí pokles čtenářů a některým médiím hrozí zaniknutí. Dalším trendem na mediálním trhu Belgie v posledních letech jsou různé formy spolupráce mezi vydavateli z jednotlivých regionů Belgie a rostoucí investice do zahraničních médií (nizozemských či francouzských).

Pokud by se vliv deníků na veřejné mínění měřil velikostí jejich nákladu, největšího nákladu ve Vlámsku dosahují Het Laatste Nieuws či Het Nieuwsblad a ve Valonsku regionální deníky Sud Presse. Tento tisk je zaměřen na co nejširší veřejnost a jeho podoba a obsah je tomu většinou podřízena (méně odborných a seriózních článků a analýz, více zpráv ze společnosti či „bulváru“).

Mediální skupiny v Belgii:

Vlámské deníky

 • Het Laatste Nieuws  www.hln.be, náklad 290 tisíc Liberální a proti-frankofonní charakter. Deník se sklonem k bulváru, jednou měsíčně přináší i lifestylový magazín XL. Je to nejprodávanější vlámský deník. Vydavatelství: De Persgroep
 • Het Nieuwsblad/De Gentenaar, www.nieuwsblad.be; www.gentenaar.be, Náklad 260 tisíc. Deník byl založen De Standaardem za účelem přitáhnout širší veřejnost. Deník s populárním zaměřením poskytuje velký prostor regionální problematice a sportu, obsahuje mnoho fotografií. Nedělní edice deníku se nazývá Het Nieuwsblad op Zondag. Od roku 2005 vychází v tzv. „tabloid“ formátu. Víkendová příloha se zaměřením na kulturu, životní styl a cestování.Vydavatelství: Corelio
 • Gazet van Antwerpen, www.gva.be, náklad 100 tisíc, vlámský deník. Sesterský list deníku Het Belang van Limburg, tento pro oblast Antverp. Deník je rozšířen v celých Flandrech. Stejný obsahovým zaměřením i přílohou Vakantie. Vydavatel: Concentra Media.
 • Het Belang van Limburg, www.hbvl.be, náklad 100 tisíc. Deník se profiluje jako vlámský, nezávislý a křesťanský, zaujímá spíše umírněná stanoviska. Deník pro vlámskou oblast Limburg, množství příloh. Každodenně příloha Vakantie. V sobotu přináší i reportáže a cestopisy. Vydavatel Concentra Media.
 • De Standaard, www.standaard.be, náklad 95 tisíc. Kvalitní deník věnující se hloubkově domácím i zahraničním událostem, ekonomice, společnosti, kultuře atd. Tradičně křesťansko-demokratické zaměření (CD&V), dnes spíše politicky neutrální. Deník má kvalitně propracované webové stránky. Na stránkách standaard.biz může veřejnost sledovat novinky z burzy. V sobotu mj. příloha De Standaard Magazine - lifestylový magazín o módě, zdraví, jídle, bydlení, designu, kultuře. Vydavatel: Corelio.
 • De Morgen, www.demorgen.be, náklad 55 tisíc. Kvalitní deník, který se profiluje jako progresivní, nezávislý a kvalitní. Tradičně levicově zaměřený. Věnuje se více ekonomickým a finančním záležitostem. Vydavatel: Persgroep.
 • De Tijd, www.tijd.be, náklad 59 tisíc vlámsky. Kvalitní vlámský ekonomický deník, od roku 2009 vychází po vzoru Financial Times v lososové barvě. Informuje o hlavních ekonomických, finančních, burzovních, politických a společenských událostech. Vychází 5x do týdne (út-so). Vydavatel: Mediafin

Frankofonní deníky:

 • Le Soir, www.lesoir.be, náklad 115 tisíc. Nejrozšířenější deník ve francouzštině, seriózní zdroj. Deník se profiluje jako liberální a progresivní, aktuální a populární. Federalistické sklony. Zaměření na lidská práva, práva žen, svoboda názoru, multikulturnost. Vydavatelství Rossel&Cie
 • La Libre Belgique, (www.lalibre.be) Náklad 42 tisíc. Považován za antitezi vlámského De Standaard. Donedávna byl katolicky zaměřen. Klasický deník, vydavatelství IPM. 
 • Sud Presse (www.sudinfo.be) skupina belgického frankofonního tisku. Zahrnuje 5 regionálních deníků. Náklad 155 tisíc. Populární a regionální zaměření.
 • La Dernière Heure, www.dhnet.be, náklad 62 tisíc, zaměření na sportovní zprávy, ostatním tématům se věnuje jen povrchně. Vychází v 7 regionálních variantách.  Vydává spol. IPM.
 • L´Écho, www.lecho.be, náklad 17 tisíc. Ekonomický deník ve francouzštině, informuje o hlavních ekonomických, politických, finančních a společenských událostech. Vydavatel: Mediafin
 • L´Avenir, www.lavenir.net, náklad 95 tisíc. 

Německy psaný deník:

 • Grenz Echo, www.grenzecho.be, jediný německy psaný belgický deník zaměřený na německy mluvící společenství ve východní části země. Deník se prezentuje jako politicky nezávislý s křesťanským zaměřením. Náklad 12 tisíc.

Hlavní vlámské časopisy

 • Knack www.knack.be, náklad 120 tisíc. Nejčtenější vlámský kvalitní časopis. Týdenní newsmagazín, přináší reportáže k událostem z domova i ze světa. Věnuje se na velkém prostoru i kultuře. Má dvě každotýdenní přílohy: Focus Knack: kulturní přehled a program na další týden a Weekend Knack:  lifestyleový magazín se zaměřením na módu, architekturu a design, krásu a zdraví, gastronomii a cestování.
 • Trends www.trends.be, Přední belgický (vlámský) ekonomický týdeník, informuje o hospodářství, ekonomických ukazatelích, managementu, marketingu, nových technologiích. Pravidelná příloha Cash! o osobních financích. Ve francouzštině vychází Trends-Tendences. Společný náklad je 52 tisíc. Vydavatel: Roularta

Hlavní frankofonní časopisy

 • Le Vif/Expres, www.levif.be, náklad 96 tisíc. Obdoba týdeníku Knack ve francouzštině. Jeho součástí je magazín Weekend Le Vif/L'Express, obdoba lifestyleového magazínu Weekend Knack.

Tiskové agentury:

 • Belga (www.belga.be), Belga Press Agency. Hlavní belgická zpravodajská agentura, obsluhuje Vlámy i Valony, založena  v r. 1920.
 • Alter (www.alter.be)
 • Isopress (www.isopress.be) Fotografická zpravodajská agentura

TV a Rozhlas

 • VRT (www.vrt.be) Vlámská veřejnoprávní televize (3 kanály) a rozhlas. Televizní program ÉÉN je hlavním veřejnoprávním programem se zpravodajstvím i zábavou. Dalším programem je Canvas (nabízí analýzy zpráv, dokumentární filmy) a Ketnet (program pro děti).
  Rozhlas provozuje stanice: Radio 1 - hlavní informační stanice, Radio 2 - více zábavy a informací z regionů, Radio Klara - klasika, Radio Donna - hity a zábava, Studio Brussel - pro mládež a Radio Vlaanderen Internationaal - vysílání do zahraničí
 • RTBF (www.rtbf.be)   Frankofonní veřejnoprávní televize televize  a rozhlas. Televize provozuje programy La Une, La Deux, La Trois.
  Rozhlas provozuje stanice: La Premiere - hlavní informační stanice, VivaCité - více zábavy a sportu, Musiq 3 - jazz a blues, Classic 21 - klasika, Pure fm - hity a zábava, RTBF International - vysílání do zahraničí
 • BRF (Belgischer Rundfunk www.brf.be)  Veřejnoprávní rozhlas a televize německy mluvící části Belgie.

Digitální média

Všechny belgické deníky mají webovou stránku, přičemž většina z nich zpřístupňuje archiv článků pouze předplatitelům, kterým rovněž nabízí mnoho dalších služeb, jako například časté updaty zpráv, mobilní a jiné služby. Největší návštěvnost zaznamenává www.hln.be (Het Laatste Nieuws). Dalším významným zdrojem mezi vlámskými zpravodajskými internetovými stránkami je www.deredactie.be vlámského veřejnoprávního rozhlasu a televize VRT, která slouží jako digitální a multimediální doplněk jejího televizního vysílání.

.