Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bosna a Hercegovina Stari most
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů v průběhu 6 měsíců je pro občany EU bezvízový. V případě výdělečné činnosti je nutno zažádat na území Bosny a Hercegoviny místně příslušné oddělení cizinecké policie o vydání povolení k pobytu a pracovní povolení. Pro vstup na území BaH je třeba mít platný cestovní doklad nebo občanský průkaz.

V případě nezletilých osob, které cestují s vlastním cestovním dokladem nebo občanským průkazem bez doprovodu rodičů, je na hraničních přechodech vyžadováno notářsky ověřené potvrzení s uvedením jména doprovázející osoby, případně souhlas rodiče/ů s cestováním dítěte bez doprovodu. V případě, že dítě cestuje pouze s jedním z rodičů, který má jiné příjmení než dítě, je tento doklad v praxi rovněž vyžadován.

Dle předpisů BaH může hraniční policie požadovat u cizinců prokázání finančních prostředků na pobyt v zemi ve výši 150,- BAM/den a osobu. Tato částka může být prokázána hotovostí (v místní či směnitelné měně) nebo bankovní kartou, kterou akceptuje bankovní systém BaH.

V Bosně a Hercegovině platí pro všechny cizince s předpokládanou délkou pobytu na území více než 3 dny přihlašovací povinnost. Tato povinnost musí být splněna do 48 hodin po příjezdu na území Bosny a Hercegoviny, a to u místní úřadovny cizinecké policie BaH (dle místa pobytu cizince, v Sarajevu poblíž letiště na adrese: Braće Mulića 38, další úřadovny viz níže). Za přihlášení je vyžadován poplatek ve výši 10,- BAM. Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za přihlášení zodpovídá hostitel. Ubytovatel nemá právo nárokovat zadržení českých cestovních dokladů a občanských průkazů pro potřeby přihlášení. Doporučujeme si od ubytovatele vyžádat potvrzení o přihlášení o pobytu nebo účet k zaplaceným službám, který se předloží na případnou žádost hraniční policie.

Bližší informace o vstupních a pobytových podmínkách v BaH naleznete zde: http://www.granpol.gov.ba/ a http://sps.gov.ba/ (+ leták - pdf).

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.