Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Chorvatsko pobřeží Fazana
Chorvatsko Chorvatsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra Martin Smolek přijal delegaci chorvatských Čechů a českých Chorvatů

 

Delegaci chorvatských Čechů vedenou poslancem chorvatského parlamentu Vladimírem Bílkem a v doprovodu velvyslankyně Chorvatska v ČR paní Ljiljany Pancirov přijal dne 13. května náměstek ministra zahraničních věcí pro otázky právní a konzulární Martin Smolek za přítomnosti zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti Jiřího Krátkého. Vedle dalších představitelů Svazu Čechů v Chorvatsku byl členem delegace také předseda Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR pan Jan Kopřiva.

Přijetí se uskutečnilo na žádost krajanů, kteří poděkovali za dosavadní podporu, jíž se jim dostává ze strany MZV ČR, a současně představili plány své další činnosti. Tou významně napomáhají mimo jiné k rozvoji moderních bilaterálních vztahů mezi oběma státy, což přímo potvrdila i přítomná chorvatská velvyslankyně paní Pancirov, která při rozhovoru  několikrát vyzdvihla důležitou roli, jakou sehrává česká komunita svou příkladnou organizovaností a aktivitami mezi ostatními menšinami v její zemi. Během přijetí byl dále zmíněn zájem českých krajanů v Chorvatsku i přípravenost chorvatské vlády ještě více upevnit tyto vzájemně obohacující vztahy také formou bilaterálního smluvního dokumentu, kterým by se česká komunita mohla vyrovnat ostatním významným menšinám v Chorvatsku, jako jsou Maďaři, Italové, Srbové, Černohorci nebo Slovinci. Obě strany se dohodly, že budou pro tento požadavek hledat takovou formu dokumentu, která zohlední zájem obou stran a současně bude i odpovídat právní tradici obou zemí.

Tentýž den byla chorvatská delegace přijata rovněž ministrem kultury ČR a jednala v Senátu Parlamentu ČR. Nazítří pak krajanskou delegaci čekal další pracovní program v Brně.

Náměstek Smolek přijal delegaci chorvatských Čechů

Náměstek Smolek přijal delegaci chorvatských Čechů

.