Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Dánsko Kodaň
Dánsko Dánsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Na dánsko-německých hranicích v Jutsku a přístavech Gedser, Rødby a Rønne byly od 4. ledna 2016 zavedeny námatkové policejní kontroly.

Policejní kontroly jsou každých 6 měsíců pravidelně prodlužovány. Od 12. listopadu 2019 jsou zavedeny namátkové hraniční kontroly rovněž na dánsko-švédských hranicích (Øresundský most a přístavy Helsingør, Frederikshavn, Grenå a Rønne).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučujeme českým občanům počítat při plánování cesty s možným zdržením a pečlivě si před cestou zkontrolovat platnost cestovních dokladů.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

Dánsko je relativně bezpečná země, přesto se doporučuje opatrnost, pokud jde o osobní zavazadla, peněženky, doklady a platební karty, zejména na určitých místech (např. na hlavním nádraží nebo v kodaňských čtvrtích Christiania a Nørrebro). Postih za dopravní přestupek je v Dánsku přísný. Povolené množství alkoholu v krvi při jízdě je 0,5 promile.
Při cestách v Dánsku je nutné počítat s poplatky za mosty (mýtné) a přepravu trajekty, dálniční poplatky/známky neexistují.
Více informací na: www.visitdenmark.com.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.