Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Estonsko Tallinn
Estonsko Estonsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Obvyklá pracovní a prodejní doba:
Banky jsou otevřeny od 9:00 do 17:00, na úřadech se začíná pracovat přibližně v 9:00 a končí
přibližně v 17:00.
Velké obchody v centru hlavního města jsou otevřeny do 20:00 a i déle (obchodní centra do 21:00 až 22:00 hod.). Směnárny ve velkých městech mají pracovní dobu od 10:00 hod do 21.00 hod. a některé z nich jsou otevřeny i o víkendech a svátcích. V Tallinnu již banky kupují a prodávají české koruny, je tedy možno měnit prostředky přímo. Široce rozšířené jsou platební karty. Kartou lze obvykle platit i malé částky prakticky všude.

Bezpečnost pohybu:
Estonsko je pouze relativně bezpečná země. Je třeba dbát základních bezpečnostních opatření (zajistit auto, nenechávat věci viditelně ve voze, mít uschované peníze a doklady, omezit pohyb v nočních hodinách). Ve velkých městech je nutné dbát na riziko kapesních krádeží.

Silniční pravidla:
Při jízdě autem je nutné mít celoročně rozsvícená světla a bezpečnostní pásy musí mít zapnuty všichni cestující ve voze. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec
90 km/h, pokud není vyznačeno jinak. Používání zimních pneumatik je povinné od 1.12.
do 1.3., povoleno je používání pneumatik s hroty. V Estonsku je nulová tolerance alkoholu.
Na komunikacích jsou umístěny radary a doprava je sledována policií.

Praktická informace pro řidiče motorových vozidel – při překračování estonsko-ruské hranice mohou vznikat dlouhé fronty s několikahodinovým čekáním, kterému je možné předejít včasnou registrací vozidla na webových stránkách GoSwift Queue Management Service: https://www.estonianborder.eu/yphis/index.action.
(do sekce Cestování, podkategorie Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům)

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.