Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Litva hrad Trakai
Litva Litva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Osoby přijíždějící do Litvy z jiného členského státu EU mají na základě platné směrnice EU právo jednorázově dovézt bez cla věci zakoupené během cesty pod podmínkou, že jsou určeny k osobnímu užitku a jsou v omezeném množství, a to maximálně (vybrané položky):
800 ks cigaret;
200 ks doutníků;
1 kg tabáku;
10 litrů destilátů;
20 litrů vermutu;
90 litrů vína (v tom maximálně 60 litrů perlivého);
110 litrů piva.
Pozn.: Litevští celníci se kromě směrnice EU řídí i rozhodnutím ministra hospodářství ze dne 17.5.2004 č.4-200 ve znění pozdějších předpisů, podle kterého je toto povolené množství převáženého zboží vyšší u vína - 100 litrů místo 90, u destilátů - 20 litrů místo 10, a u cigaret - 100 krabiček, tj. 2000 kusů místo 800 kusů.
Omezení týkající se dovozu a vývozu peněz z Litvy bylo pro občany EU zrušeno, při převážení hotovosti ve výši převyšující 10 000 EUR je nutno pouze vyplnit deklaraci o množství převážených peněz.

Další informace na stránkách litevské celní správy www.cust.lt.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.