Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lotyšsko Riga
Lotyšsko Lotyšsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Turistům cestujícím do Lotyšska důrazně doporučujeme uzavření cestovního zdravotního připojištění, a to i přes to, že v rámci EU jsou základní a zejména neodkladné zdravotní služby poskytovány občanům EU v rámci jejich zdravotního pojištění v domovské zemi (nezbytné prokázat se kartičkou zdravotního pojištění – společný vzor EU). V Lotyšsku, jako v jediném státě EU, není zdravotní pojištění zcela povinné a systém zdravotních služeb se celkem výrazně odlišuje od zdravotní péče v ČR. Velké množství zdravotních zařízení funguje jen na bázi soukromých podnikatelských subjektů a na péči se vždy alespoň částečně doplácí. Komerční zdravotní připojištění je tak jedinou cestou, jak získat úplnou refundaci poskytnuté lékařské péče. Ani při dlouhodobém, například pracovním, pobytu, kdy občan ČR zůstává plátcem zdravotního pojištění v ČR a od své zdravotní pojišťovny získá formulář čerpání zdravotního pojištění v zahraničí „S1“, není možné v Lotyšku získat zcela bezplatnou zdravotní péči ani pro všechna nezbytná ošetření a vyšetření.

Pro více informací doporučujeme obrátit se na některou ze zdravotních pojišťoven poskytujících zdravotní připojištění do zahraničí.

Důležitá nouzová telefonní čísla v Lotyšsku:

„univerzální“ nouzová linka, zároveň hasiči 112

státní policie (Valsts policija) 110

záchranná služba (Neatliekamas mediciniskas palidzibas dienests)113

havarijní služba (Avarias dienests) 114

Městská policie Riga (Rigas Pašvaldibas policija) (+371) 67 181 818

lékařská pohotovostní služba (po 15 hod + so+ne) Poliklinika Riga (+371) 67 286 673


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.