Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Lotyšsko Riga
Lotyšsko Lotyšsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Hlavní město Lotyšska Riga, zejména jeho historické centrum, je turisticky velmi přitažlivé. Pro české turisty je nepochybně zajímavá i oblast Rižského zálivu a pobřeží Baltského moře. Snadno dostupným turistickým střediskem na pobřeží Baltu je městečko Jurmala, které se nachází cca 20 km od Rigy. Toto městečko je i rázovitým lázeňským centrem, které jistě stojí za návštěvu. Pro turisty má velmi atraktivní podobu i přístavní město Ventspils či několik alespoň částečně zrestaurovaných středověkých hradů, například Sigulda či Bauska (na jejíž opravě se významně podíleli čeští architekti).

Lotyšsko je rovinatou zemí s velkým množstvím borovicových a smíšených lesů, s četnými jezery a řekami, čímž je zajímavé pro milovníky přírody. Určitým nedostatkem je méně rozvinutá infrastruktura mimo oblast centra. Naopak výhodou je tolerantní přístup k volnému stanování (mimo soukromé pozemky). V případě přírodní turistiky doporučujeme turistům podstoupit očkování proti klíšťové encefalitidě, neboť Lotyšsko patří mezi země s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat v Evropě.

Bezpečnostní situace v zemi není v zásadě riziková, přestože Lotyšsko ve statistikách kriminality v rámci EU dlouhodobě zaujímá horší umístění než třeba ČR. Jako všude, zejména ve větších městech, je namístě ostražitost, například v MHD, na tržnicích a v obchodních domech, v blízkosti vlakového a autobusového nádraží atp., kde je zvýšené nebezpečí kapesních krádeží.

Turisté přijíždějící do Lotyšska vozidlem musí počítat s horší kvalitou komunikací, včetně toho, že řada silnic mimo hlavní tahy je nezpevněná (prašné či štěrko-kamenité povrchy). V Lotyšsku fakticky nejsou dálnice a jen minimum silnic odpovídajících našim rychlostním komunikacím. Limity maximální povolené rychlosti jsou v zásadě stejné jako v ČR (v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, výjimečně je dopravní značkou rychlost zvýšena na 110 km/h). Rychlostní limit mimo obec je snížen pro řidiče v zácviku, tedy osoby, které mají vydaný řidičský průkaz dobu kratší než 2 roky, na 80 km/h. Na Evropu nezvykle vysoká je tolerance k alkoholu za volantem – je to až 0,5 promile alkoholu v krvi, pro řidiče v zácviku 0,2 promile (důrazně ale nedoporučujeme této tolerance využívat i vzhledem k případné nutnosti krytí pojistných událostí pojistkami uzavřenými v ČR, kde je nulová tolerance k alkoholu za volantem). Jinak platí většina nařízení/omezení, na která jsme zvyklí z ČR – používání dětských sedaček pro děti do výšky 150 cm, zákaz používání mobilních telefonů a dalších přenosných zařízení při řízení s výjimkou kdy jsou upevněny v „hands-free“, nutnost denního svícení i používání bezpečnostních pásů. Zimní pneumatiky jsou pro vozidla do 3,5 tuny nařízeny v zimním období, konkrétně mezi 1. prosincem a 1. březnem, naopak pneumatiky s hroty nelze používat po 1. dubnu (až do 1. prosince). Pohonné hmoty v kanystru se smí dovážet maximálně do objemu 10 litrů (viz Celní a devizové předpisy).

V Lotyšsku platí přísný zákaz antiradaru ve vozidle. Krátkovlnnou vysílačku lze ve vozidle používat jen se souhlasem Ministerstva dopravy LV, které k jejímu používání vydá speciální povolení.

V Lotyšsku jsou běžně k dostání všechny druhy potravin i spotřebního zboží (chybí ale pochopitelně například tmavý český chléb). Je zde velký výběr sýrů i ryb. Ceny jsou o poznání vyšší než v ČR, a to asi u celého sortimentu, s výjimkou masa. Nejlevněji lze nakoupit ve velkých obchodních řetězcích (na trhu mají nejvýznamnější podíl firmy Maxima a Rimi).

Občané ČR se mohou s dalšími informacemi před cestou do Lotyšska seznámit například na webové stránce www.latviatravel.lv.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.