Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Makedonie Ohrid
Severní Makedonie Severní Makedonie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Při individuálních cestách na severozápad a západ Makedonské republiky (horské příhraniční regiony s Kosovem a Albánií) doporučujeme zvýšenou opatrnost. Cestovatelé by se měli zdržovat ve větších osadách a turistických lokalitách. Návštěvy řídce osídlených horských oblastí (pohoří Korab, Šar, Jablanica) je lépe uskutečňovat s důvěryhodným místním doprovodem. O delších horských pobytech doporučujeme informovat místní policii. V ostatních částech země je třeba dodržovat všeobecně platná pravidla (cestovat pokud možno ve dne, v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích, apod.).

Při návštěvě Makedonské republiky MZV doporučuje zaregistrovat se v systému dobrovolné registrace občanů v zahraničí (DROZD).

AUTO-MOTO: V zemi je poměrně hustá síť převážně soukromých autoservisů, které poskytují služby na dobré úrovni. Problémy někdy činí nedostatek originálních náhradních dílů. Ceny odpovídají evropským poměrům. Zásobování PHM je dobré. Na hranicích je důsledně vyžadováno potvrzení o pojištění vozidla tzv. zelená karta. Údaje uvedené v zelené kartě (zejména SPZ) musí přesně odpovídat faktickému stavu na vozidle. Pojištění na VIN automobilu makedonské pohraniční orgány neakceptují. Dálniční poplatky se platí přímo na mýtných branách na dálnicích. Mýtné je inkasováno v makedonských denárech a v Eurech, je možné použít i platební kartu. V průběhu hlavní turistické sezóny dopravní policie intenzivně kontroluje dodržování dopravních předpisů a rychlostních limitů. V případě, že řidič nemůže či nechce zaplatit pokutu, je mu zpravidla nekompromisně zadržen cestovní doklad a poté může následovat řízení u místního přestupkového soudu. V případě, že se cestovatel stane obětí pokusu o vymáhání úplatku ze strany hraničních orgánů, dopravní policie apod., doporučuje MZV neprodleně o této skutečnosti informovat nejbližší policejní stanici, případně telefonicky přímo Protikorupční oddělení Ministerstva vnitra Republiky Makedonie na čísle 199 nebo na čísle 197.

Parkování na všech městských a obecních parkovištích je možné platit výhradně přes mobilní aplikaci. Tato aplikace je však nastavena pouze na makedonské registrační SPZ. U ostatních zahraničních SPZ tato platba nejde uskutečnit. Správci parkovacích prostor pak vždy nekompromisně vyžadují pokuty za nezaplacení parkovného. Proto ZÚ Skopje doporučuje parkovat výhradně na soukromých parkovištích, která jsou vždy střežena a je zde možné uhradit poplatek za parkovné v hotovosti, či platební kartou.převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.