Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Moldavsko archiv vín
Moldavsko Moldavsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V případě jakýchkoliv problémů (ztráta cestovního dokladu, krádež, dopravní nehoda, zranění apod.) kontaktujte neprodleně Velvyslanectví ČR v Kišiněvě na telefonním čísle konzulární pohotovosti: (+373) 079-707-999.

Doporučení a varování pro cestování do tzv. Podněstří, separatistické Podněsterské moldavské republiky, naleznete na webových stránkách zastupitelského úřadu. Zejména upozorňujeme na skutečnost, že občanům ČR tam není možné ze strany zastupitelského úřadu poskytnout standardní konzulární ochranu a pomoc.

Pokud jde o aktuální informace ohledně platných moldavských předpisů, doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví Moldavské republiky v Praze: telefon (+420) 233-323-762, fax (+420) 233-323-765, adresa: Juarézova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč.

Od 1. 7. 2017 je účinná novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která byla připravena z důvodu zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích a harmonizace moldavské legislativy s právem EU. Text zákona v platném znění je k dispozici v ruštině a rumunštině. Novela přinesla nižší povolenou rychlost, vyšší pokuty a povinnost mít v zimním období zapnutá potkávací světla.

Přehled podstatných změn pravidel silničního provozu:

Maximální povolená rychlost v obcích - 50 km/hod.

Maximální rychlost v obcích povolená dopravním značením - 80 km/hod.

Maximální povolená rychlost mimo obec - 90 km/hod.

Maximální rychlost mimo obec na silnici, která je určena pouze osobním automobilům, autobusům a motocyklům – 110 km/hod.

Havárie, opravy, drobnější opravy motorového vozidla na vozovce - třeba použít výstražný trojúhelník a povinnost řidiče obléci reflexní vestu.

Od 1. 11. do 31. 3. – zapnutá potkávací světla jsou povinná v denní i noční době, povinné jsou zimní pneumatiky.

Chodec na přechodu má absolutní přednost.

Do povinné výbavy nově zařazena i lékárnička.

Od 1. listopadu 2012 platí pro řidiče osobních vozidel (s maximální kapacitou do 10 osob) s cizí SPZ při vstupu do Moldavska povinnost spočívající v zaplacení silničního poplatku, jehož výše závisí na předpokládané délce pobytu vozidla na moldavském území.

Výše poplatku (nazývaného vinieta), který je potřeba uhradit na hraničním přechodu při vjezdu do Moldavska, činí:

- na 7 dnů 4 EUR,

- na 15 dnů 8 EUR,

- na 30 dnů 16 EUR,

- na 90 dnů 45 EUR,

- na 180 dnů 85 EUR.

Řidič, který při vstupu do Moldavska uvedený poplatek nezaplatí, bude při výjezdu ze země, případně při kontrole na území, vyzván k zaplacení pokuty. Z tohoto důvodu řidičům doporučujeme se přímo na hraničním přechodu informovat a poplatek na místě zaplatit.

Při cestování vlastním motorovým vozidlem doporučujeme maximální opatrnost vzhledem k velmi špatnému stavu komunikací, značení a chování řidičů. Z tohoto důvodu je vhodnější raději cestovat ve dne. Také nedoporučujeme parkovat na odlehlých nebo osamělých místech. V zimě se cesty většinou neupravují. Je třeba také počítat s tím, že vozidla s cizí poznávací značkou a turisté mohou být středem zájmu místních kapsářů.

Úřední jazyk: rumunština
Lze se domluvit ve většině případů rusky, s mladými lidmi anglicky.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.