Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Polsko hrad Wawel v Krakowě
Polsko Polsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Turisté mohou v neodkladných situacích (úrazy, zlomeniny, náhlé zdravotní indispozice) obdržet bezplatné lékařské ošetření ve státních zdravotnických zařízeních (nejedná se však o léčbu, kterou mohou absolvovat po návratu do své země) v rozsahu pojištění své země, ale nezbytností je prokázání se Evropským průkazem zdravotního pojištění své země (European Health Insurance Card). ZÚ zaznamenal případy, kdy státní zařízení v Polské republice za neodkladnou zdravotní pomoc požadovalo úhradu na místě, i přesto že turista disponoval platným průkazem EHIC. Toto jednání je neoprávněné, a proto doporučujeme v tomto případě neprodleně kontaktovat odbor spolupráce Centrální zdravotní pojišťovny Polské republiky:
Departament Wspolpracy Miedzynarodowej
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Grojecka 186
02-309 Warszawa
tel.: 0048 22 572 62 68
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/content/departament-wspolpracy-miedzynarodowej-centrala-narodowego-funduszu-zdrowia
Upozorňujeme, že se lékařské služby poskytované na základě EHIC vydaného českou zdravotní pojišťovnou nevztahují na úhradu převozu pacienta z Polské republiky do České republiky (vyjma osob s psychiatrickým onemocněním k další léčbě). Převoz do ČR je proto nutné hradit z vlastních prostředků, proto doporučujeme si před cestou do Polské republiky sjednat zdravotní připojištění, které by pokrylo případné náklady spojené s převozem.
Formulář E-112 potvrzený danou pojišťovnou opravňuje k lékařskému ošetření i v jiných než neodkladných situacích. Pro více informací doporučujeme obrátit se na konkrétní zdravotní pojišťovnu v ČR.
Důležitá telefonní čísla tísňových volání:
112 bezplatná tísňová linka (jak z mobilního telefonu, tak z pevné linky)
997 policie (doporučení – volat raději 997, linka 112 bývá často nedostupná)
998 hasiči
999 zdravotnická záchranná služba
986 obecní (městská) policie


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.