Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Polsko hrad Wawel v Krakowě
Polsko Polsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Upozorňujeme na nebezpečí odcizení peněz, dokladů a cenností v místech s vyšší koncentrací lidí a např. v nočních vlacích na trase z Varšavy do ČR nebo v autobusech a příměstských vlacích na trase z letiště Okecie do centra Varšavy a zpět.  Dále upozorňujeme na nebezpečí vloupání do vozidel, především pak do osobních vozů během tankování na benzínových pumpách. Je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti, zejména při jízdě v nočních hodinách. Doporučujeme proto parkovat na hlídaných parkovištích, jakož i nezastavovat, zejména v noci, na odlehlých parkovištích. Stejně tak je nutno důsledně dbát na zamykání vozidla, a to i v místech, jako je benzínová stanice. Věci je nutno umístit tak, aby bylo minimalizováno riziko odcizení. V případě krádeže nebo vloupání je třeba událost nahlásit na nejbližší policejní stanici (tísňová linka policie 997, městská policie 986).

ZÚ se v minulosti setkal se situacemi, kdy bylo českému občanovi policií odmítnuto přijetí oznámení o spáchání trestného činu. Nenechte se odradit a na přijetí trvejte. Můžete v této situaci kontaktovat konzulární pohotovost (+420 222 264 234) nebo Krajské (nadřízené) velitelství policie. Při sepisování policejního protokolu je nutné dbát o zaznamenání přesných údajů a trvat na přítomnosti tlumočníka (což však může řízení prodloužit i do následujícího dne, jelikož jich není mnoho a ne vždy jsou okamžitě dostupní). V případě, že na přítomnosti tlumočníka nebudete trvat, podpisem protokolu souhlasíte se skutečnostmi v něm uvedenými. Upozorňujeme, že v případě dopravních nehod již posléze není možné např. zahájit další správní řízení. Jedná se zejména o situace, kdy se řidič cítí být pod tlakem policie a nechce věc ihned vyřešit na policejní služebně (a tím i čekat na tlumočníka) – následným podpisem protokolu se vzdává práva na odvolání. Toto je možné pouze ve výjimečných případech, a to soudní cestou.

Řidiči i všechny další osoby ve vozidle musí využít bezpečnostních pásů (na předních i zadních sedadlech). Dítě do 150 cm výšky musí sedět v dětské sedačce s atestem (a to bez ohledu na jeho věk a váhu). V případě, že dítě měří min. 135 cm a dosáhlo věku 3 let může cestovat na sedadle spolujezdce, ale pouze ve vhodné autosedačce (vč. tzv podsedáku). V případě autosedačky na sedadle spolujezdce řádně připevněné proti směru jízdy je nutné vypnout airbag. V případě, že to u Vašeho vozidla není možné, neměli byste takto dítě vozit. Dítě, které měří 135 cm a váží víc než 36 kg (není tedy pro něho vhodná žádná autosedačka, které jsou konstruovány do max. váhy 36 kg) může na zadním sedadle cestovat bez autosedačky se zapnutým bezpečnostním pásem.

Je zakázáno používat za jízdy mobilní telefon (to neplatí, je-li instalována „hands free“ sada). Pro řidiče platí povinnost celodenního a celoročního svícení.

Na vozidla nad 3,5 t se vztahuje systém elektronického mýtného. Upozorňujeme, že dosavadní systém viatoll byl dnem 1.10.2021 nahrazen novým systémem etoll, který jako jediný umožňuje úhradu mýtného pro všechna motorová vozidla a jízdní soupravy s DMC vyšší než 3,5 tuny a autobusy bez ohledu na jejich maximální povolenou hmotnost. Veškeré informace jsou na webové stránce systému uvedeny rovněž v českém jazyce.

https://www.gov.pl/web/kas/koniec-systemu-viatoll

https://etoll.gov.pl/cz/nakladni-vozidla/system-e-toll/zarizeni/aplikace-e-toll-pl/aplikace-e-toll-pl/

Elektronické mýtné platí pro všechna vozidla, tedy i osobní auta, jestliže včetně přívěsu dosáhnou přípustné hmotnosti vyšší než 3,5 t. Upozorňujeme, že pracovníci polského inspektorátu silniční kontroly sčítají nejvyšší povolené hmotnosti uvedené v položce F1 technického průkazu vozidla a přívěsu. Pokud tento součet převýší 3,5 tuny – vzniká pro řidiče povinnost přihlásit se do elektronického systému mýtného.

Od začátku roku 2024 bude na čerpacích stanicích v Polsku v prodeji nový typ benzinu, který nahradí oblíbený Pb95 a bude označen jako E10. Jedná se o 95oktanový benzin obsahující až 10 procent objemových biosložek. Pro jeho použití je vhodná naprostá většina vozidel vyrobených od roku 2010. U starších vozů se vyplatí ověřit kompatibilitu pod tímto odkazem https://e10.klimat.gov.pl/ .

Dne 14. března 2024 vstoupí v Polsku v platnost novelizace Trestního zákoníku, která přinese zásadní změny trestů za řízení pod vlivem alkoholu.

Řízení pod vlivem alkoholu při koncentraci alkoholu v krvi mezi 0,2 ‰ a 0,5 ‰ nebo přítomnosti 0,1 mg až 0,25 mg alkoholu v 1 dm3 při dechové zkoušce se bude považovat za přestupek. Trest za řízení pod vlivem alkoholu je stanoven dle přestupkového zákona, nikoliv dle trestního zákoníku. Jak uvádí článek 87 přestupkového zákona, za řízení motorového vozidla po požití alkoholu nebo látek s podobným účinkem hrozí řidiči:
- zadržení (až na 30 dní) nebo pokuta ve výši nejméně 2 500 PLN,
- zákaz řízení od 6 měsíců do 3 let (odebrání řidičského průkazu)
- 15 trestných bodů.

 

Pokud bude u řidiče zjištěna koncentrace alkoholu v krvi vyšší než 0,5 ‰ nebo přítomnosti více než 0,25 mg alkoholu v 1 dm3 při dechové zkoušce, půjde o tzv. intoxikaci, která bude při řízení motorového vozidla považována za trestný čin. Takový řidič bude čelit následkům podle trestního zákoníku:
- pokuta (v závislosti na finanční situaci pachatele),
- omezení svobody nebo odnětí svobody až na 3 roky,
- zákaz řízení od 1 do 15 let,
- trestní opatření ve výši 5 000 až 60 000 PLN ve prospěch Fondu pro pomoc obětem a postpenitenciární pomoc,
- 15 trestných bodů.

Řidič, který způsobí nehodu po vlivem alkoholu, může být potrestán odnětím svobody v délce od 3 do 16 let. Pokud by oběť v důsledku nehody zemřela, bude minimální délka odnětí svobody 5 let.

Dalšími formami trestu jsou např:
- doživotní zákaz řízení,
- pokuta ve výši 10 000 až 60 000 PLN.

Pokud bude řidič přistižen při řízení ve stavu intoxikace, hrozí mu zabavení automobilu, a to v následujících případech:
- řidič zadržený ve stavu intoxikace, který má v krvi více než 1,5 promile alkoholu (ve výjimečných a odůvodněných případech lze od zabavení upustit),
- řidič se dopustil recidivy, tj. v posledních dvou letech se opakovaně dopustil trestného činu řízení ve stavu intoxikace (zde je konfiskace nepodmíněná),
- řidič způsobil dopravní nehodu a z místa nehody utekl (v tomto případě se konfiskace uplatní i v případě, že pachatel byl střízlivý, zákon neumožňuje od řízení upustit).

Pokud pachatel trestného činu není majitelem vozidla, neuplatňuje se princip zabavení majetku, ale uplatňuje se tzv. soudní propadnutí hodnoty vozidla, tzn. že pachatel bude odsouzen k uhrazení pokuty ve výši ceny vozidla.

V Polsku funguje velice dobře fungující síť dálnic, mýtné se vybírá na mýtných bránách. Aktuální informace k dopravní situaci:

https://drogi.gddkia.gov.pl/informacje-drogowe

Aktuální dění na hraničních přechodech můžete sledovat na webu:

www.granica.gov.pl

Nejvyšší povolená rychlost pro vozidla a jízdní soupravy činí:
- v obytné zóně: 20 km/hodinu
- v obci: 50 km/hodinu, v době od 5,00 do 23,00 hodin
- v obci: 60 km/hodinu, v době od 23,00 do 5,00 hodin
 
Nejvyšší přípustná rychlost mimo obec pro osobní vozidla, motorky nebo nákladní vozidla do 3,5t činí:

- na dálnici – 140 km/h
- na expresní silnici se dvěma jízdními pruhy – 120 km/h
- na expresní silnici s jedním jízdním pruhem a na silnici se dvěma jízdními pruhy s minimálně 2 pruhy v každém směru jízdy – 100 km/h
- na ostatních silnicích – 90 km/h


Dle platných předpisů je možné v přestupkovém řízení uložit pokutu řidiči-cizinci, který nemá místo trvalého bydliště nebo pobytu na území Polské republiky, ale má místo trvalého bydliště nebo pobytu na území jiného členského státu EU, buď formou hotovostní (úhrada na místě) nebo bezhotovostní (převzetím potvrzení o jejím udělení, které musí obsahovat poučení o povinnosti úhrady v termínu 7 dní od data jejího přijetí). Udělenou bezhotovostní pokutu je možno uhradit převodem. V případě nejasností doporučujeme kontaktovat naše konzulární oddělení na e-mail: warsaw@embassy.mzv.cz. K bezhotovostní formě úhrady uvádíme, že polské policejní orgány po zavedení novelizace dopravního zákona mají možnost, ne však povinnost, udělit řidiči – cizinci úhradu pokuty v přestupkovém řízení touto formou (se závazkem úhrady do 7 dnů). V tomto případě je však nezbytné prokázat příslušným dokladem místo trvalého bydliště v ČR.

Podepsáním blokové pokuty řidič jednoznačně potvrzuje, že s uděleným trestem a okolnostmi nehody souhlasí. V případě odvolání, resp. pozdější stížnosti, je možné tak učinit výhradně cestou podání žádosti u příslušného soudu do 7 dnů od přijetí blokové pokuty, a to pouze ve zcela výjimečných případech. V situaci, kdy se domníváte, že policie vyhodnotila událost nesprávně, trvejte proto na sepsání protokolu na policejní stanici za přítomnosti soudního tlumočníka, což může celou věc prodloužit minimálně o několik hodin (často bohužel i o den), dokud policie nenajde dostupného tlumočníka.

Upozorňujme na neukázněnost polských řidičů a nedodržování základních pravidel silničního provozu, například nepoužívání směrových světel při předjíždění nebo přejíždění mezi jednotlivými jízdními pruhy, podjíždění zprava apod. Odlišné jsou i některé zvyklosti, odbočování a otáčení přes střední dělicí pás čtyřproudových vozovek, dodržování pravidla absolutní přednosti pro chodce a cyklisty, kteří vstoupili na přechod, odlišná je úprava značení na kruhových objezdech.

V případě zadržení ŘP českému občanovi, je tento policií postupován ve správním řízení příslušnému okresnímu úřadu v místě dopravní kontroly. Okresní úřad zašle doklad našemu zastupitelskému úřadu, který jej po zaevidování předá k vyřízení odboru dopravy MD ČR. Vyzvednutí zadrženého ŘP na ZÚ proto dle platných předpisů není možné.

POZOR!!

Dne 25.09.2023 Polsko přistoupilo k opětovnému zavedení kontrol na vnitřních hranicích se Slovenskou republikou. V praxi se nejedná uzavření hranic, nicméně o provádění namátkových, avšak s ohledem na boj s nelegální migrací cílených kontrol dopravních prostředků překračujících společnou PL-SR hranici. Kontroly se soustřeďují na všechny druhy dopravních prostředků, zejména pak ale na mikrobusy, autobusy, nákladní vozidla, ale i vozidla osobní. Kontrolovány jsou jak vnitřní prostory vozidel, ale i osobní doklady posádek a pasažérů a dokladů od vozidla. Dle aktuálních informací kontroly se zavedené kontroly pěších přechodů hranic netýkají, nedají se však vyloučit.

Činnost pohraniční stráže bude podporována armádou a policií s tím, že vojáci budou mít stejné pravomoci jako pohraniční stráž. 

Hranici je možné překračovat pouze na následujících hraničních přechodech – tři z toho jsou železniční a osm silničních:

- na 8 silničních hraničních přechodech:

  •     Radoszyce
  •     Brčál
  •     Muszynka
  •     Piwniczna-Zdrój – Mnišek nad Popradom
  •     Jurgów
  •     Chyżne
  •     Korbielów
  •     Zwardoń - Platforma Skalité

 - na 3 železničních hraničních přechodech:

  •     Łupków – Palota
  •     Muszyna – Plaveč
  •     Zwardoň-Skalité

- a dále na 11 hraničních přechodech, které lze přejít pouze pěšky - toto řešení se však týká pouze občanů Evropské unie:

  •     Ożenna
  •     Nutné
  •     Leluchów
  •     Niedzica
  •     Lysá Polana
  •     Chochołów
  •     Winiarczykówka
  •     Ujsoły
  •     Bor
  •     Zwardoń - Mýto
  •     Jaworzynka – Čierne –Skalité

 

Prosíme tímto občany ČR, plánující překračovat v tomto období hranice mezi SR a PL, o důslednou kontrolu platnosti svých dokladů totožnosti a případně i dokladů od použitého vozidla.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.