Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Slovinsko podzim
Slovinsko Slovinsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezvízový styk. Občané ČR mohou stejně jako občané dalších členských zemí EU pobývat na území SI do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost ubytování do 72 hodin (do tří dnů – pro občany EU) od doby přechodu státní hranice SI resp. po změně ubytování (ostatní cizinci do 24 hodin). Přihlášení se realizuje na místně příslušné policejní stanici osobně, tedy bez prostřednictví třetí osoby. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem. Při ubytování v soukromí se ubytovaný dostaví spolu s ubytovatelem na místně příslušnou policejní stanici, kde je nutno vyplnit formulář o přihlášení k ubytování (policijska prijava prenočišča). Nocování ve volné přírodě („pod širákem“) je zakázáno.
K dlouhodobému pobytu delším než 3 měsíce je nutno se přihlásit (prijava prebivanja) na cizinecké policii – Policija, Upravna enota, Oddelek za tujce (Urad za tujce), kontakty na cizineckou policii jsou uloženy v části „Důležitá telefonní čísla“. S potvrzením o realizaci přihlášení k dlouhodobému pobytu (prijava prebivanja) je nutné na stejném úřadě (Upravna enota) realizovat tzv. „prijava prebivališča“ (bydliště). Podmínky vstupu a pobytu upravuje cizinecký zákon a zákon o přihlašování k pobytu („Zakon o tujcih“, čl. 93 c/ - upravuje přihlášení k dlouhodobému pobytu a „Zakon o prijavi prebivališča“, čl.10, odst.3/ - upravuje povinnost přihlášení po přechodu hranic či po změně bydliště).
http://www.policija.si.

Velvyslanectví České republiky v Lublani upozorňuje, že je zakázáno při cestě do Chorvatska využívat hraniční přechod na slovinsko - chorvatské hranici Meje - Zlogonje. Toto přechodové místo může být dle slovinského Zákona o cizincích a na základě Dohody o malém pohraničním styku využíváno pouze k tomu oprávněnými osobami. Upozorňujeme, že překročením státní hranice na výše uvedeném přechodovém místě se neoprávněné osoby dopouštějí porušení zákona a mohou být slovinskými orgány sankcionovány.

Vstupní formality jsou v obecné rovině v souladu s předpisy EU.
Informace o vízovém režimu jsou k dispozici na http://www.mzz.gov.si/en/visa_information/


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.