Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Srbsko Novi Sad
Srbsko Srbsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Na území Srbska je občanům ČR umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza pouze s platným cestovním dokladem. Kromě cestovního pasu lze s platností od 12.6.2010 vstupovat na území Srbska i na základě občanského průkazu.

V Srbsku platí přihlašovací povinnost tzn., že cizinec musí přihlásit pobyt na oddělení policie, příslušném podle místa přechodného pobytu.  Formulář potvrzený policií  může být požadován nejen hlídkami městské a dopravní policie, ale i pasovou kontrolou při výstupu ze země. Více informací k přihlašovací povinnosti naleznete v kapitole „Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům“.Z Kosova nelze vycestovat přes Srbsko, pokud cestovatel do Kosova přes Srbsko nevstoupil. Pokud tedy cestovatel vstoupí do Kosova po příletu do Prištiny či z území Makedonie, Albánie nebo Černé Hory a bude chtít Kosovo opustit po zemi přes Srbsko, nebude na území Srbska vpuštěn, pokud policisté na hranici v cestovním pasu zjistí razítko těchto zemí, kterému v průběhu posledních max. 90 dnů nepředchází razítko srbské. Řešením je opustit Kosovo např. směrem do Makedonie nebo Černé Hory a odtud vstoupit do Srbska. Vstup na území Srbska z území Kosova je možný s platným občanským průkazem.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky cestování nezměnily.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.