Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Velká Británie Buckinghamský palác
Velká Británie Velká Británie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Při cestách do Velké Británie se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během pobytu ve větších aglomeracích. V případě mimořádných situací je nutno bezvýhradně dbát pokynů příslušných místních orgánů.

Velká Británie má relativně nízkou úroveň zločinnosti. Ve zvýšené míře se kriminalita vyskytuje zejména v Londýně. Jedná se především o drobnou kriminalitu typickou pro místa s vysokou koncentrací turistů (historické památky, restaurace, hromadná doprava), zejména kapesní krádeže.

Doporučuje se neprocházet se v Londýně na odlehlých místech a parcích po setmění a nepoužívat k přepravě taxíky bez licence (často nejsou pojištěné).

Krádež cestovního dokladu by měla být nahlášena místní policii, která by měla případ zaevidovat a postiženému předat minimálně tzv. referenční číslo nahlášeného případu.

Doporučujeme každou ztrátu či odcizení cestovního dokladu či občanského průkazu nahlásit co nejdříve úřadům v ČR, či Velvyslanectví ČR v Londýně nebo Generálnímu konzulátu ČR v Manchesteru.

Dále uvádíme několik specifik - dle zákonných ustanovení Velké Británie je nůž s čepelí delší než 7,62 cm považován za útočnou zbraň, a za držení či manipulaci s takovýmto nožem na veřejnosti hrozí trestní postih. Stejně tak není možné do UK dovážet a používat pepřové spreje.

Při pobytu u moře je nutné věnovat pozornost skutečnosti, že rozdíl mezi hladinou za přílivu a odlivu na mnoha místech činí i několik metrů a že příliv přichází velmi rychle. V některých oblastech na pobřeží jsou tzv. plovoucí písky, které jsou nebezpečné. Při procházkách na plážích (zejména odlehlejších) se doporučuje informovat se předem na situaci v konkrétním místě.

Ubytování


Ve Spojeném království je nabízena kompletní škála ubytovacích služeb od základních kempů, přes penziony až po luxusní hotely. Ceny jsou poměrně vysoké a není neobvyklé, že v plné sezóně či v době konání významnější události v daném místě ceny prudce rostou. Příkladem jsou města s fotbalovou tradicí jako Manchester a Liverpool a nedostupnost ubytování nebo jeho několikanásobně vyšší cena během fotbalových zápasů. Pokud plánujete cestu, doporučujeme rezervovat ubytování s velkým předstihem.

Letecká doprava


Letiště ve Spojeném království čelí v době po pandemii COVID problémům v souvislosti s nedostatkem kvalifikovaného a personálu. Projevuje se to zejména v délce odbavování.

V souvislosti s obecnou hrozbou teroristických útoků jsou stále v platnosti bezpečnostní opatření.

Letecké společnosti a zejména nízkonákladové společnosti létající do Velké Británie uplatňují v současnosti svoje vlastní předpisy, které je třeba respektovat. Občanům ČR cestujícím mezi Českou republikou a Velkou Británií důrazně doporučujeme, aby postupovali v souladu s pokyny britských bezpečnostních orgánů, chovali se zodpovědně, respektovali doporučení leteckých společností a informovali se u příslušné letecké společnosti o termínech letů a podmínkách přepravy.

Oficiální aktuální informace britských úřadů, včetně seznamů věcí povolených brát na palubu letadla jsou k dispozici na příslušných stránkách vládního portálu GOV.UK (https://www.gov.uk/browse/abroad/travel-abroad - v části „Passports, travel and living abroad“ – „Travel abroad“).

Silniční doprava

Ve spojeném království se jezdí vlevo. Obecně je silniční doprava poměrně hustá. Silniční i dálniční síť je velmi vytížená a parametry vozovek jsou odlišné od kontinentálních standardů. Dálniční pruhy i silnice nižších tříd jsou užší, než je obvyklé v Evropě, často bez jakýchkoli únikových zón, odstavných pruhů, příkopů. Doporučujeme proto věnovat řízení maximální pozornost. Poplatky za používání dálnic byly v Británii zavedeny pouze na krátkém dálničním úseku (M6 Toll) u Birminghamu ze severní strany, který má zkrátit cestu na sever Spojeného království (více informací naleznete na stránkách organizace M6toll - http://www.m6toll.co.uk/). Alternativně lze použít dálnici M6, která je bez poplatků. Na ostatních dálnicích v Británii zatím poplatky zavedeny nebyly.

Poplatky za vjezd do Londýna

V rámci snahy o maximální snížení emisí z dopravy byla zavedena pravidla pro vjezd vozidel do Londýna.

Území širšího centra města pokrývá tzv. ULEZ (Ultra Low Emission Zone), kam mohou bezplatně vjíždět osobní automobily, splňující emisní normu EURO 4 u benzínových motorizací a EURO 6 u naftových motorizací. Ostatní vozy, které tyto normy nesplňují, mají vjezd do ULEZ zpoplatněn částkou £12.50, pokuty při nedodržení jsou £160 (£80 pokud je zaplacena v průběhu 14 dnů).

Dále se v nejužším centru Londýna za vjezd všech vozidel platí tzv. Congestion charge ve výši £15 za den.

Tento poplatek je potřeba zaplatit v době 7:00-18:00 Po - Pá a 12:00-18:00 So- Ne. Neplatí se v určené státní svátky UK.

Detailní informace, včetně přesných map uvedených zón naleznete na adrese https://tfl.gov.uk/modes/driving/


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.