Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bolívie solné pole
Bolívie Bolívie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Bolívii platí běžná dovozní omezení, kromě toho je zakázáno dovážet potraviny jako jsou čerstvé ovoce a zelenina, sýr, mléko a mléčné výrobky, maso a masné výrobky. Bezcelně lze dovézt 3 litry alkoholických nápojů, 400 cigaret, 50 doutníků nebo 500 gramů tabáku.

Hranice Bolívie je možné překročit s hotovostí do výše odpovídající 10 tisícům USD. Vyšší částky podléhají oznamovací povinnosti v celním formuláři, při přesáhnutí 50 tisíc USD je nutná registrace u Centrální banky Bolívie.

Na území Bolívie lze vstoupit s následujícími předměty osobní potřeby: jeden fotoaparát, jeden počítač, jedna videokamera s příslušenstvím, jeden zvukový záznamník, jeden telefon, sportovní náčiní a jeden hudební nástroj. Dále je možné do země přivézt nové výrobky do hodnoty 1000 USD, které však nesmějí být využity ke komerčním účelům.

Dovoz zvířat, rostlin a zemědělských produktů podléhá omezením státní veterinární a fytosanitární služby SENASAG, aby nedošlo k ohrožení domácí fauny a flóry. Platí mezinárodní předpisy, tzn. je vždy vyžadován mezinárodní veterinární (resp. fytosanitární) certifikát a dle druhu zvířete  příp. očkovací průkaz. Ze země je zakázáno vyvážet druhy chráněné zákonem nebo uvedené na seznamu ohrožených druhů. Rovněž se nesmí vyvážet předměty, které jsou považovány za národní kulturní dědictví Bolívie.

Směna valut či deviz není povinná. Kromě národní měny (boliviano, mezinárodní zkratka BOB) volně obíhá i americký dolar (USD), nicméně s dolary nelze běžně platit v obchodní síti. S bankovkami menších nominálních hodnot nejsou problémy, v případě bankovky 100 USD je možné se setkat s odmítnutím kvůli obavám z padělání. Směnu lze provést v bance, ve směnárnách nebo v recepcích hotelů. Nedoporučuje se měnit peníze u pouličních směnárníků; lze u nich sice získat poněkud lepší kurs, nicméně existuje značné riziko, že cizinci mohou být podstrčeny falešné bankovky. Výměna bankovek EUR je složitá, protože většina bank je volně nesměňuje nebo jen ve velmi nevýhodném kursu. Běžně je možné používat platební a kreditní karty - American Express, Visa a Master Card. Nicméně je nutné počítat s tím, že je přijímá jen omezené množství podniků a obchodů pouze v městských centrech.

DŮRAZNĚ VARUJEME PŘED POKUSY O VÝVOZ OMAMNÝCH LÁTEK, kontroly na letištích jsou velmi důkladné a tresty za pašování vysoké. Rozhodně je třeba odmítnout žádosti neznámých osob o přepravu balíčku či jakýchkoliv předmětů nebo dárků. Nelze vyvážet ani listy koky (např. ve formě čajových sáčků), jejichž užívání je jinak v Bolívii legální.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.