Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bolívie solné pole
Bolívie Bolívie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje zaregistrovat se v databázi „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ - DROZD ( http://drozd.mzv.cz/ ).

Angličtinu lze uplatnit v La Pazu a na některých turisticky atraktivních místech, ovšem nikoli v jiných částech země. Základní znalosti španělštiny jsou nezbytné, jinak se turisté vystavují rizikům spojeným s nemožností komunikace o základních otázkách ohledně své cesty.

BEZPEČNOST

Pokud se týče bezpečnostních poměrů, Bolívie je zemí s poměrně vysokou pouliční kriminalitou. Pro pobyt platí všechna obecná pravidla, jejichž dodržováním lze předejít především krádeži, tj. mít při sobě pouze kopii pasu a jen takové množství peněz, které plánujete utratit. . Není vhodné cestovat po zemi nebo se pohybovat po městě v noci, chodit do odlehlých čtvrtí. Doporučuje se zdržovat se spíše v centru měst a vyhýbat se neosvětleným ulicím. není vhodné vzbuzovat nežádoucí pozornost šperky, drahými hodinkami nebo fotoaparáty. Je nutné počítat s tím, že vzhled cizince už sám o sobě přitahuje zloděje. Z bezpečnostního hlediska je třeba se mít na pozoru zejména při návštěvě regionů Chapare a Yungas a města El Alto.

V případě odcizení či ztráty pasu, letenky a cenností je třeba vždy kontaktovat policii, aby sepsala příslušný protokol. V La Pazu přitom existuje "dělba práce" mezi policejními složkami - krádež, vloupání, přepadení je třeba hlásit Speciálním silámpro boj proti zločinnosti (Fuerza Especial de Lucha contra el Crimen, FELCC), Calle Sucre, tel. +591 2 228 39 40, ztrátu dokladů na Turistické policii (Policía Turística), Plaza Stadium, tel. +800 14 00 81.

DOPRAVA

Co se týče dopravy ve městech, doporučují se spíše taxi než místní mikrobusy, ve kterých není výjimečné okrádání turistů. Cena taxi je smluvní (neexistují taxametry), zákazník by se měl na ceně dohodnout s řidičem, ještě než nastoupí do vozu. Jistější je používání např. hotelového taxi.

K cestám mezi městy je běžné použití dálkových autobusů (příp. letecké dopravy). Při cestování autobusy je třeba věnovat zvýšenou pozornost zavazadlům. Bolivijské společnosti neumísťují na zavazadla v přepravním prostoru visačky, je proto třeba kontrolovat, zda si vaše zavazadlo nebere někdo jiný. Doporučuje se zajistit místo u okénka s výhledem na přístup k zavazadlovému prostoru. Je také třeba dávat pozor na příruční zavazadla, k jejich krádežím z úložných prostorů nad sedačkami dochází poměrně často. Pas, hotovost, platební kartu, fotoaparát apod. mějte vždy u sebe a ne v zavazadle. 

Meziměstská autobusová doprava není drahá. Doporučuje se cestovat pouze zavedenými autobusovými společnostmi, kde je záruka dobrého technického stavu autobusů. Levnější dopravci většinou nevěnují řádnou pozornost technickému stavu svých vozidel a častěji u nich dochází k poruchám a/nebo haváriím. Větší a zavedení přepravci autobusů jsou automaticky pojištěni, což je v případě problémů různého charakteru výhodou. Doporučuje se uchovat si nejméně po dobu cesty jízdenku pro případné uplatnění náhrady u pojišťovny.

Ačkoli se v poslední době Bolívie snaží opravit komunikace alespoň mezi velkými městy, povrch silnic je většinou nekvalitní, je třeba počítat s četnými výmoly. V horských oblastech může docházet k závalům silnic v období dešťů.

Častým jevem jsou v Bolívii blokády silnic během demonstrací a protestů, které způsobují enormní komplikace v silniční dopravě a pro turisty nečekané potíže. Z těchto důvodů je nutné sledovat aktuální situaci.

Vzhledem k velkým vzdálenostem a špatnému stavu silnic je v Bolívii poměrně běžné využívání letecké dopravy - viz seznam bolivijských leteckých společností. V případě nevyužití letenky z jakéhokoli důvodu je třeba mít na paměti, že většina leteckých společnostívyžaduje zaplacení stornovacího poplatku - a to i v případě odcizení letenky, kdy je navíc vyžadován policejní protokol.

ZDRAVÍ A HYGIENA

Mezi ČR a Bolívií neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Je proto nutné, aby turisté cestovali do Bolívie s mezinárodně platným pojištěním a důkladně se seznámili s podmínkami úhrady zdravotní péče ve své pojistné smlouvě. Příznivcům extrémních sportů doporučujeme u pojišťovny předem ověřit, zda je sjednaná pojistka platná i pro daný sport a zda kryje i náklady na transport helikoptérou záchranné služby. Při cestách na náhorní plošinu Altiplano nebo do hor doporučujeme zvážit uzavření speciálního připojištění, neboť většina běžných komerčních pojištění platí jen do výšky 3000 metrů nad mořem.

Zdravotní péče v soukromých zařízeních, a to i základní (o případné hospitalizaci či operačním zákroku nemluvě), je velmi nákladná. Zdravotní péči ve státních zařízeních nelze doporučit, mj. z důvodu nízké kvality a špatných hygienických podmínek.

Hlavní město a mnohé turistické cíle se nacházejíve velké nadmořské výšce, např. centrum La Pazu 3500 - 3700 m, čtvrť  (administrativně samostatné město) El Alto 4000 -4100 m, jezero Titicaca 3800 m.

Horská nemoc se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, ztíženým dýcháním a případně i zvracením, v těžkých případech velmi vážnými zdravotními komplikacemi (edém plic). Po příjezdu je nutné počítat s obdobím na aklimatizaci. Ve výše položených oblastech se doporučuje chodit spíše pomaleji, častěji odpočívat, nejíst těžká a tučná jídla a  přijímat velké množství tekutit. V místních lékárnách je možné zakoupit speciální tabletky proti horské nemoci, případně si pořídit cestovní kyslíkové bomby pro krizové situace. V Bolívii je legální užívání listů koky. Pro snadnější zvládnutí velkých nadmořských výšek je možné pít maté de coca, tedy výluh z listů koky, nebo koku žvýkat (vzhledem k místním hygienickým standardům je užívání maté de coca bezpečnější než žvýkání listů). Čaj z koky je běžne k dostání v ubytovacích zařízeních. Upozorňujeme, že listy koky, ani produkty z této rostliny nelze z Bolívie vyvážet.

Do Bolívie se nevyžaduje zvláštní očkování, nicméně při leteckých cestách do amazonských oblastí Bolívie je na přímých mezinárodních i vnitrostátních letech zavedena povinnost předložit potvrzení o očkování proti žluté zimnici.Seznam regionů s povinností očkování.

V případě, že cestovatel odlétá z Bolívie do zemí, kde je očkování proti žluté zimnici povinné (např. státy Střední Ameriky) nebo do země, která vyžaduje očkování při cestě z Bolívie, je nutné potvrzení o očkování předložit již na letišti. Proto je nejlépe mít očkování již před odletem z ČR. Pro návštěvy pralesních oblastí Bolívie je vhodné zajistit si další doporučená očkování (např. proti žloutence, břišnímu tyfu a tetanu) a vybavit se repelentem proti hmyzu. Je třeba se mít na pozoru před onemocněním horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem; proti této nemoci neexistuje očkování, což zvyšuje význam prevence. Je nutné používat repelenty, případně se chránit oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi. Doporučuje se také umístit sítě do oken a dveří, spát pod moskytiérou, eventuálně používat klimatizaci.

Obecně platí pravidlo, že není vhodné pít vodu z vodovodní sítě, ale pouze vodu balenou. Zelenina a ovoce se doporučují před konzumací dobře opláchnou vodou, popř. dezinfikovat. Maximální pozornost doporučujme věnovat hygieně potravin v amazonské části Bolívie.

MÍSTNÍ MĚMA

Aktuální kurs bolivijské měny "boliviano" viz např. stránka České národní banky.

Bankomaty jsou rozšířeny pouze ve velkých městech. Většina hotelů a obchodů akceptuje kreditní karty. Přijímají se i cestovní šeky, nejlépe v USD. Při peněžních převodech lze využívat poboček Western Union.

PŘÍPRAVA CESTY

Pro přípravu cesty do Boulívie doporučujeme turistického průvodce z ediční řady Lonely Planet, případně z edice The Rough Guide, Brandt nebo Dorling Kindersley.

Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile přeje všem uživatelům těchto stránek, aby jim pobyt v Bolívii vyšel zcela podle jejich představ. Od všech cestovatelů velvyslanectví rádo uvítá komentáře k obsahu tohoto článku a jejich osobní zkušenosti, které se v následujících aktualizacích vynasnaží zobecnit ku prospěchu všech dalších turistů.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.