Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brazílie Rio de Janeiro
Brazílie Brazílie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dokumenty

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů, a který nebude sloužit k výdělečné činnosti. Brazilská federální policie občanům Evropské unie aktuálně nepovoluje možnost prodloužení bezvízového pobytu po 90 dnech na další období.
Ke vstupu na území Brazílie potřebují občané České republiky platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od data vstupu.

K řízení automobilu na území Brazílie je třeba předložit vedle řidičského průkazu taktéž mezinárodní řidičský průkaz dle vídeňského vzoru (platí 3 roky) vydaný dopravním inspektorátem v České republice. Jelikož tento není opatřen portugalským textem, měl by být teoreticky opatřen doložkou pobočky DETRAN (obdoba našeho dopravního inspektorátu) včetně překladu. Skutečnost je nicméně taková, že zahraniční řidiči v drtivé většině žádnou podobnou doložku nemají. Při silniční kontrole je dále třeba předložit doklady od vozidla (technický průkaz) a doklad o zaplacení povinného ručení.


Dálniční známky v Brazílii neexistují. Na soukromých silnicích a dálnicích se platí poplatek (tzv. pedágio), jehož výše se odvíjí podle konkrétního poskytovatele a obvykle se pohybuje ve výši do 20,- BRL za osobní automobil a ujetý úsek mezi kontrolními stanovišti (cca 50-100 km).

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.