Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brazílie Rio de Janeiro
Brazílie Brazílie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, pokud do Brazílie necestují z jiných jihoamerických zemí s rizikem žluté zimnice.

Nejdůležitějším očkováním pro cestování na většině území Brazílie kromě pobřežních oblastí od města Fortaleza na jih, prakticky až po Uruguay, je vakcína proti žluté zimnici. Dále je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Při cestách do oblasti Amazonie je rovněž doporučeno užívání antimalarik.

V deštivé a teplé sezoně prosinec až květen, místy až srpen, je v Brazílii obvyklý výskyt horečky dengue, proti níž neexistuje očkování. Výskyt choroby je v Brazílii endemický; k nejohroženějším oblastem patří severovýchod, středozápad a stát Rio de Janeiro. Horečka dengue je virové onemocnění, které přenáší komár Aedes aegypti. Hlavním preventivním opatřením je ochrana proti komářímu bodnutí - používání repelentů, chránění těla oděvem, zj. se doporučují dlouhé nohavice. Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce (bolesti hlavy, svalů, kloubů, celková únava, malátnost, pokles krevního tlaku a horečka). Inkubační doba je 7-10 dní. V pokročilejší fázi se objevují červené až černé skvrny po těle a hubnutí. V případě zhoršení zdravotního stavu s výše uvedenými příznaky je důležité situaci nepodcenit a rychle vyhledat odbornou pomoc.

Brazílie je sužována zvýšeným výskytem nákazy virem „zika“, který má pravděpodobně souvislost s výrazným nárůstem případů mikrocefalie u novorozenců. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví virus přenášený komárem Aedes aegypti dokáže překonat placentu a narušit správný vývoj mozku embrya. Doporučuje se, zejména těhotným ženám, maximální prevence proti bodnutí hmyzem (např. dlouhý oděv).

Významné riziko přestavuje také možnost nakažení AIDS. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z r. 2008 je v Brazílii přes 710 tisíc osob starších 15 let HIV pozitivních, což představuje 0,6% obyvatelstva.

Úroveň soukromých zdravotnických zařízení ve velkých brazilských městech je na vynikající úrovni. První pomoc v případě nehody však poskytují zdarma pouze státní veřejná nemocniční zařízení, jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, pokud turista nemá předem uzavřeno zdravotní pojištění, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti či platební kartou. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit předem částku zhruba 1 000-2 000 dolarů nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb.

Při uzavírání cestovního pojištění se doporučuje předem podrobně informovat na veškeré podmínky možného využití pojištění v Brazílii!

Důležitá telefonní čísla platná pro celou Brazílii:
policie: 190 (Polícia militar), 147 (Polícia civil)
rychlá lékařská záchranná služba (Pronto Socorro): 192
hasiči (Bombeiros): 193


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.