Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brazílie Rio de Janeiro
Brazílie Brazílie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů, a který nebude sloužit k výdělečné činnosti. Brazilská federální policie občanům Evropské unie aktuálně nepovoluje možnost prodloužení bezvízového pobytu po 90 dnech na další období.

Ke vstupu na území Brazílie potřebují občané České republiky platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od data vstupu.

V odůvodněných případech může federální policie kromě cestovního pasu vyžadovat při migrační kontrole předložení následujících dokladů:
· potvrzení o účelu pobytu (turistika, účast na konferenci, veletrhu apod.)
· potvrzení o zajištění ubytování (rezervace v hotelu, úředně ověřené pozvání)
· zpáteční letenka
· mezinárodní zdravotní pojištění
· prostředky na pobyt (kreditní karta, výpis z bankovního účtu, finanční hotovost).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Při cestách do okolních států (s výjimkou letecké přepravy) je třeba dbát na zajištění výstupního razítka brazilských pohraničních orgánů do cestovního pasu a odevzdání druhé části hraničního formuláře, který každý cizinec obdrží při vstupu do Brazílie. Bez výstupního razítka (o které se turista na některých menších pozemních pohraničních přechodech musí doslova postarat sám) vznikají potíže s opětovným vstupem do země. Obdobně je třeba vždy vyplnit vstupní formulář a nechat si orazítkovat pas při příjezdu do Brazílie.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.