Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Chile sochy Moai
Chile Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cizinec při vstupu na území Chile povinně vyplňuje formulář chilské Zemědělské a veterinární služby (SAG) a Státní celní služby, v němž mj. odpovídá na otázku, zda do země dováží nějaké rostliny, čerstvé ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, med a další potraviny. Ze stránek SAG je možné stáhnout příslušný formulář.

SAG zavedla přísná ochranná opatření s cílem zamezit zavlečení škůdců, chorob hospodářských zvířat a chorob rostlin do země. Na hraničních přechodech včetně mezinárodních letišť při vstupu do Chile rutinně probíhají důkladné prohlídky zavazadel (RTG a manuální kontrola, kontrola speciálně vycvičenými psy). Restrikce na dovoz potravin se nedoporučuje podceňovat; při porušení předpisů se cizinec vystavuje nebezpečí sankcí (vysoké pokuty a odepření vstupu do země).

Do Chile je možno přivézt v hotovosti pouze částku do ekvivalentu 10.000,- USD. Jakákoli vyšší částka musí být deklarována. Povinná směna valut v Chile neexistuje.

Do Chile lze bezcelně dovézt 2,5 litru alkoholických nápojů (bez ohledu na to, jakého jsou druhu) a 400 cigaret, 50 doutníků a 500 gramů lulkového tabáku.

Za „zavazadla a předměty osobní potřeby nepodléhající clu“ se podle chilských zákonů považuje videokamera, mobilní telefon, fotoaparát, přenosný přístroj k nahrávání či reprodukci hudby (MP3, MP4), přenosný počítač, sportovní vybavení v množství odpovídajícím délce pobytu a potřebám turistiky, nutné léky s odpovídajícím předpisem, dalekohled, dárky, jejichž cena nepřevyšuje ekvivalent 300,- USD, knihy a předměty osobní hygieny. Dále cestující může do Chile přivézt předměty zakoupené v obchodech Duty Free v hodnotě do 500,- USD; v tomto případě se doporučuje uschovat pro případnou kontrolu příslušný doklad o zaplacení.

 

Státní celní služba (ve španělštině a angličtině)

 

Informace pro cizince na stránkách chilské celní služby (v angličtině)

 

Podrobné informace pro turisty a návštěvníky Chile včetně informací o celních a devizových předpisech (v angličtině)

 

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.