Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ekvádor korále
Ekvádor Ekvádor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje zaregistrovat se v databázi „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ - DROZD (http://drozd.mzv.cz/).

Ekvádor je rozvojová země ležící na rovníku, kde turista nalezne jak přímořskou krajinu tak andské pohoří. Není zde však dostatečně vybudována infrastruktura pro rozvoj cestovního ruchu. Turisté musí proto počítat ve většině případů pouze se základní úrovní služeb při přepravě a v hotelové infrastruktuře. Turistické zóny jsou relativně bezpečné, nicméně se doporučuje nenavštěvovat odlehlá a osamocená místa, nenosit cenné předměty a vyšší částky peněz.

Pobřežní část Ekvádoru zasáhlo 16. 4. 2016 ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupňů. Nejvíce byla postižena provincie Manabí, zejména města Manta, Portoviejo a Pedernales. V důsledku zemětřesení došlo k sesuvům půdy, zřítila se řada budov, značné škody utrpěla infrastruktura, zejména silnice a mosty ve zmíněné oblasti. Pokud plánujete cestu do provincie Manabí, doporučujeme konzultovat aktuální situaci prostřednictvím webu Ministerstva turistiky Ekvádoru http://www.turismo.gob.ec a Úřadu pro prevenci rizik http://www.gestionderiesgos.gob.pe .

Doporučuje se využívat hotelové bezpečnostní schránky pro uložení cenností, cestovních dokladů a letenek a mít u sebe fotokopie dokumentů. V případě krádeže je nutno se ihned obrátit na policii a sepsat příslušný protokol pro likvidační řízení škody u pojišťovny. Při odcizení cestovního dokladu je policejní protokol nezbytný také pro vydáni náhradního cestovního dokladu. Při cestách do vnitrozemí je žádoucí konzultovat program s HGK ČR v Guayaquilu (provincie Azuay, Bolívar, Caňar, Chimborazo, El Oro, Guayas, Loja, Los Ríos, Morona Santiago a Zamora Chinchipe) nebo s HK ČR v Quitu (provincie Carchi, Cotopaxi, Esmeraldas, Galápagos, Imbabura, Manabí, Napo, Orellana, Pastaza, Pichincha, Sucumbíos a Tungurahua).

V poslední době se zhoršila bezpečnostní situace v zemi, zejména kriminalita ve větších městech a také v pohraničních oblastech s Kolumbií. Hlavními bezpečnostními zásadami jsou necestovat v noci, po setmění vycházet jen s minimální hotovostí, zavazadla ponechávat na bezpečném místě a dát přednost jednoduchému a neokázalému oblečení. Vozidla taxi mají taxametry, nicméně se nedoporučuje jejich zastavování na ulici, ale použití hotelového taxi. V Quitu jsou oblastmi s vyšší kriminalitou historické centrum města, zóna „La Mariscal“, parky Carolina a Egido a vyhlídka Panecillo (platí zejména v podvečer a v noci). Pro Guayaquil obecně platí, že je zde větší kriminalita než v Quitu, neboť se jedná o přístavní město. Z tohoto pohledu jsou nejhorší následující oblasti: nábřeží, ulice 9. října a vyhlídka Santa Ana. V poslední době se zvýšil počet tzv. expresních únosů, které postihly také turisty.

Některé turistické oblasti Ekvádoru se nacházejí ve vysoké nadmořské výšce, která se může projevit bolestmi hlavy, závratěmi, ztíženým dýcháním a také zvracením. Při příjezdu je vhodné počítat s obdobím na aklimatizací. Ve výše položených oblastech se doporučuje chodit spíše pomaleji, častěji odpočívat, nejíst těžká a tučná jídla a přijímat velké množství tekutin. V místních lékárnách je možné zakoupit speciální tabletky, které pomáhají překonat problémy spojené s pobytem ve vysoké nadmořské výšce.

Do Ekvádoru není vyžadováno zvláštní očkování, není povinné se nechat očkovat proti žluté zimnici. V případě, že cestovatel odlétá z Ekvádoru do zemí, kde je očkování proti žluté zimnici povinné (např. státy Střední Ameriky) nebo do země, která vyžaduje očkování při cestě z Ekvádoru, je nutné potvrzení o očkování předložit již na letišti. Proto je nejlépe mít očkování již před odletem z ČR. Při dlouhodobějších pobytech v pralesních oblastech je však vhodné být očkován proti žluté zimnici popř. proti žloutence, břišnímu tyfu, tetanu atd. Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba se mít na pozoru před onemocněním horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence.

Obecně platí pravidlo, že se nekonzumuje voda z vodovodního kohoutku, pouze voda balená – tzn. v lahvích nebo sklenicích. Zelenina a ovoce se doporučují před konzumací dobře propláchnout vodou, popř. dezinfikovat.
Časový rozdíl mezi Ekvádorem a ČR je v letním období mínus 7 hodin, v zimním období mínus 6 hodin.

V Ekvádoru je napětí 220 V, telefonní předvolba země je 00593.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.