Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kolumbie Cartagena
Kolumbie Kolumbie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cestovatel může vstoupit na území Kolumbie s běžnými věcmi osobní potřeby. Platí celní omezení běžná jako v jiných zemích /lihoviny, vína, cigarety apod./. Cestující může do země bezcelně dovézt standardní předměty pro osobní potřebu a finanční prostředky v hotovosti do výše 10 tis. USD. Částky přesahující tento limit musí být zaznamenány v celní deklaraci, která se předkládá při kontrole na hranicích.

Povinná směna valut neexistuje. Platidlem je kolumbijské peso (COP), které je možné získat směnou USD nebo Euro v bankách či směnárnách. Vzhledem k opatřením zamezujícím legalizaci nezákonně nabytých prostředků upozorňujeme, že při výměně většího množství valut je třeba splnit řadu formálních náležitostí (např. odevzdat otisk prstu). Kursy se někdy velmi podstatně liší v hlavních bankách, hotelích a směnárnách. V případě bank a směnáren nutno počítat s omezenou pracovní dobou, většinou max. do 16 hodin. Hotely směňují valuty zásadně pouze svým klientům - hotelovým hostům. Síť bank a směnáren mimo větší města je velmi řídká.

Americké dolary a eura jsou běžně směnitelné. S americkými dolary ani s eurem nelze běžně platit v obchodní síti.

Používání platebních karet (v pořadí jejich použitelnosti - Visa, Master Card, Diners, American Express) je běžné ve velkých městech a významnějších turistických centrech, někdy je však nutno podstoupit složitý proces tzv. autorizace. Použití cestovních šeků je možné pouze ve větších městech a velkých turistických střediscích.

Předpisy pro dovoz a vývoz flóry a fauny jsou poměrně složité a vyžaduje se zvláštní certifikát z Ministerstva životního prostředí, fytosanitární a zoosanitární osvědčení apod. V Kolumbii platí zákaz vývozu exotického zvířectva a rostlin, pašování flóry a fauny je přísně kontrolováno a stíháno.

Poukazování finančních prostředků je možné prostřednictvím bankovní sítě i Western Union a nejsou v platnosti žádná objemová, kurzovní aj. omezení.

Při opuštění Kolumbie, zejména na mezinárodních letištích, je nutno počítat s přísnou protidrogovou kontrolou zavazadel. Běžné jsou přísné osobní prohlídky.

VARUJEME PŘED POKUSY O VÝVOZ OMAMNÝCH LÁTEK, kontroly na letištích jsou velmi důkladné a tresty za pašování poměrně vysoké. Rozhodně odmítněte žádosti Vám málo známých osob o přepravu balíčku či jakýchkoliv předmětů nebo dárků.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.