Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kolumbie Cartagena
Kolumbie Kolumbie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Cestovatel může vstoupit na území Kolumbie s běžnými věcmi osobní potřeby. Platí celní omezení běžná jako v jiných zemích /lihoviny, vína, cigarety apod./. Cestující může do země bezcelně dovézt standardní předměty pro osobní potřebu a finanční prostředky v hotovosti do výše 10 tis. USD. Částky přesahující tento limit musí být zaznamenány v celní deklaraci, která se předkládá při kontrole na hranicích.

Povinná směna valut neexistuje. Platidlem je kolumbijské peso (COP), které je možné získat směnou USD nebo Euro v bankách či směnárnách. Vzhledem k opatřením zamezujícím legalizaci nezákonně nabytých prostředků upozorňujeme, že při výměně většího množství valut je třeba splnit řadu formálních náležitostí (např. odevzdat otisk prstu). Kursy se někdy velmi podstatně liší v hlavních bankách, hotelích a směnárnách. V případě bank a směnáren nutno počítat s omezenou pracovní dobou, většinou max. do 16 hodin. Hotely směňují valuty zásadně pouze svým klientům - hotelovým hostům. Síť bank a směnáren mimo větší města je velmi řídká.

Nejběžnější valutou je USD. Jiné valuty než USD nedoporučujeme. Výměna bankovek Euro je složitější, protože většina bank je volně nesměňuje nebo jen ve velmi nevýhodném kursu. S americkými dolary nelze běžně platit v obchodní síti.

Používání platebních karet (v pořadí jejich použitelnosti - Visa, Master Card, Diners, American Express) je běžné ve velkých městech a významnějších turistických centrech, někdy je však nutno podstoupit složitý proces tzv. autorizace. Použití cestovních šeků je možné pouze ve větších městech a velkých turistických střediscích.

Předpisy pro dovoz a vývoz flóry a fauny jsou poměrně složité a vyžaduje se zvláštní certifikát z Ministerstva životního prostředí, fytosanitární a zoosanitární osvědčení apod. V Kolumbii platí zákaz vývozu exotického zvířectva a rostlin, pašování flóry a fauny je přísně kontrolováno a stíháno.

Poukazování finančních prostředků je možné prostřednictvím bankovní sítě i Western Union a nejsou v platnosti žádná objemová, kurzovní aj. omezení.

Při opuštění Kolumbie, zejména na mezinárodních letištích, je nutno počítat s přísnou protidrogovou kontrolou zavazadel. Běžné jsou přísné osobní prohlídky.

VARUJEME PŘED POKUSY O VÝVOZ OMAMNÝCH LÁTEK, kontroly na letištích jsou velmi důkladné a tresty za pašování poměrně vysoké. Rozhodně odmítněte žádosti Vám málo známých osob o přepravu balíčku či jakýchkoliv předmětů nebo dárků.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.