Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Peru Machu Picchu
Peru Peru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, čerstvé ovoce a zeleninu, více než 20 krabiček cigaret a 3 litry alkoholických nápojů. Bezcelně je povolen dovoz následujících předmětů: 2 fotoaparáty, 1 videokamera, 1 radiopřijímač, 1 elektrický spotřebič pro osobní potřebu (holicí strojek, kulma, depilátor atd.), 1 hudební nástroj, 20 ks hudebních CD, 1 videopřehrávač, 1 přehrávač videoher, 1 přenosný počítač, 1 elektronická agenda, 2 HDD, 4 USB paměti, 2 paměti do fotoaparátu, 10 videokazet, 10 video CD, 2 mobilní telefony atd. V případě peněz je možné bez registrace přivézt obnos do výše 10 tisíc USD. Při vstupu do země je vyplňováno celní prohlášení. Při dovozu předmětů pro provozování adrenalinových sportů (surfovaní prkno, padáky, kánoe, vodní lyže atd.) existuje možnost vyřízení tzv. povolení dočasného vstupu do země. Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. že je vždy vyžadován mezinárodní veterinární resp. fytosanitární certifikát a dle druhu zvířete očkovací průkaz. K vývozu chráněných rostlin a zvířat je nutné mít povolení Ministerstva zemědělství Peru. Toto je třeba vzít v úvahu při nákupu suvenýrů např. motýlů, různých vycpaných zvířat, speciálních kůží atd.

Povinná směna valut či deviz neexistuje. Kromě národní měny sol (PEN) je v zemi běžným platidlem americký dolar (USD), který lze směnit stejně jako např. Euro v bankách či směnárnách. S americkými dolary lze prakticky běžně platit v obchodní síti, nicméně většinou jsou přijímány bankovky menších nominálních hodnot něž 100 USD, zejména kvůli obavám z padělání.

Při odjezdu z Peru je kontrolován především vývoz kulturních předmětů. Nesmí se vyvážet žádné originální artefakty, ať již v podobě keramiky či tkaniny. K vývozu starožitností je třeba mít certifikát jejich původu a vývozní povolení vystavené Ministerstvem kultury Peru -www.mcultura.gob.pe.
Podobné povolení je třeba předložit také při vývozu replik, nestačí ukázat účet nebo fakturu o zakoupení uvedeného předmětu.

Podrobnosti o celních a devizových předpisech pro turisty lze získat na internetových stránkách PromPerú - www.promperu.gob.pe v sekci věnované rozvoji turistického ruchu, kde je k dispozici speciální „Manuál pro návštěvníky Peru“.

VARUJEME PŘED POKUSY O VÝVOZ OMAMNÝCH LÁTEK; kontroly na letištích jsou velmi důkladné a tresty za pašování vysoké. Rozhodně odmítněte žádosti Vám málo známých osob o přepravu balíčku či jakýchkoliv předmětů nebo dárků.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.