Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mexiko teotihuacán
Mexiko Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V souvislosti se zatčením představitelů drogových kartelů v dubnu 2015 v mexickém státě Tamaulipas došlo v této oblasti ke zhoršení bezpečnostní situace. Na celém území státu dochází k zablokování dálnic, či ulic ve městech a k přestřelkám, při kterých již zemřelo nebo bylo zraněno několik civilistů a členů armády. Dlouhodobě varujeme před jakýmikoliv cestami občanů ČR do této oblasti.

Specifika cestování a nároky na fyzickou i psychickou připravenost cestovatele v Mexiku jsou určeny zejména časovým rozdílem - 7 hod., celoroční smogovou situací, vysokou nadmořskou výškou, velkými teplotními rozdíly, odlišnou kulturní a sociální úrovní země. Teploty jsou zde vysoké a v zimě jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Období dešťů nastává v závislosti na zeměpisné poloze v měsících květen - září.
Ve Spojených státech mexických, především v hlavním městě a turisticky atraktivních místech často dochází k napadení či okradení cizinců. Proto doporučujeme, aby se turisté pohybovali po Mexiku ve skupině alespoň tří osob, rozdělili a uschovali své finanční prostředky na několika místech a kromě dokladů disponovali také jejich fotokopiemi (jak vytištěnými, tak uloženými např. v e-mailové schránce). Nedoporučuje se pohybovat po městech v noci, navštěvovat odlehlá místa, nosit při sobě cennosti či větší finanční obnosy a nocovat v přírodě. Bezpečnost cestování v hlavním městě MHD, ale také taxi, se v posledních letech velmi zhoršila. Relativně nejbezpečnější je objednání radiotaxi. Na letištích a autobusových stanicích se nachází stánky předplacených „taxi autorizado“, které jsou bezpečnější, ovšem také dražší.
Bezpečnostní situace v Mexiku je v současné době vyhrocena v důsledku eskalace násilí mezi drogovými kartely. Z tohoto důvodu se turistům nedoporučuje cestovat do států na hranicích s USA (Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Baja California Norte a Chihuahua). V poslední době se dosti zhoršila situace ve státě Michoacán, kde operují ozbrojené jednotky domobrany (tzv. autodefensas). Další oblastí, ve které může turistům hrozit nebezpečí, zejména ve vnitrozemí, jsou státy Oaxaca a Guerrero.
Od počátku roku 2014 se s nárůstem počtu závažných trestných činů potýká také mexický stát Estado de México. Estado de México je nejlidnatějším mexickým státem, na jehož území se nachází podstatná část aglomerace hlavního města Mexico City a který tvoří jakýsi územní „prstenec“ okolo Federálního distriktu. Nárůst zločinnosti se týká jak vražd, tak i vydírání, únosů a násilných přepadení. Pouze za leden a únor 2014 zde došlo k 374 vraždám (nárůst oproti stejnému období loňského roku o 25 %), přičemž 128 z nich je vyšetřováno ve spojitosti s obchodováním s drogami. O území státu mezi sebou soupeří několik drogových kartelů. Estado de México se také aktuálně stal mexickým státem s nejvyšším počtem vražd spáchaných na ženách (feminicidios) a předstihl stát Chihuahua s městem Ciudad Juárez, které v tomto ohledu doposud dlouhodobě držely neradostné prvenství. S organizovaným zločinem se potýkají především okresy, které těsně sousedí s Federálním distriktem: Cuautitlán Izcalli, Coalco, Ecatepec, Neza, Naucalpan, Chalco a Tlalnepantla.
Útoky zpravidla nejsou namířeny proti turistům nebo cizincům, nicméně může se stát, že se turista ocitne ve špatný čas na špatném místě.
V posledních letech byl zaznamenán zvýšený počet únosů. Tento druh zločinu je páchán za účelem získání výkupného a týká se hlavně místních obyvatel. Přesto i v tomto ohledu je zapotřebí dbát na zvýšenou ostražitost a dobře uvážit místa, která navštívit. Všeobecně také platí, že je zapotřebí se vyhýbat konfliktům, ať už v nočních klubech (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde se pohybují kriminální živly, nebo při politických demonstracích.
Z důvodu omezení automobilového provozu v hlavním městě Mexiku je zde zaveden systém zvaný "Hoy no circula" (Dnes nejezdí), což znamená, že podle koncového čísla SPZ jeden den v týdnu automobil zůstává odstavený mimo provoz. Toto opatření se vztahuje i na automobily cizích SPZ.
K zapůjčení automobilu je nutno předložit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Cestovat lze po placených či neplacených dálnicích (značeny ”CUOTA” a ”LIBRE”). Poplatky za užití dálnic jsou poměrně vysoké, neplacené dálnice jsou však ve špatném technickém stavu a někdy na nich dochází k přepadávání. Nedoporučuje se cestovat vozem v noci. Při řízení motorových vozidel v Mexiku se doporučuje maximální opatrnost, místní styl jízdy je velmi neukázněný. Naopak cestování dálkovými autobusy lze doporučit, jsou na dobré úrovni a bezpečné. Stopování se nedoporučuje. V Mexiku není absolutní přednost chodců a při přecházení silnice i na semaforem řízené křižovatce je nutná opatrnost. Další informace k cestování motorovými vozidly po Mexiku naleznete na stránce Velvyslanectví ČR v Mexiku www.mzv.cz/mexico- část Státy působnosti – Mexiko.
K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 16% IVA (DPH) a dodatečná 5 % DPH na luxusní předměty a zboží + 2 % TUA na turistické služby (v hotelech a obdobných ubytovacích zařízeních k místním letenkám a pod.). Nutno upozornit, že ceny služeb jsou většinou na propagačních materiálech uváděny bez těchto daní, tzn. je potřeba ujistit se o konečné částce za služby před jejich využitím. Spropitné činí 10-15 % podle vlastního uvážení a ve většině případů není zaúčtováváno v ceně. Celkově je třeba se v Mexiku připravit na relativně vysoké ceny zboží a služeb.
V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku, a nestravovat se u pouličních stánků či v pochybných restauracích.
Turisté jsou často v Mexiku postiženi průjmovými onemocněními a existuje riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními parazity (zejména amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování a po návratu do ČR se podrobit příslušným vyšetřením. Doporučuje se vzít s sebou mezi jinými protiprůjmové léky, krém s vysokým ochranným faktorem a repelent. Proti časovému posunu, smogu v hl. městě, pocitu nedostatku kyslíku z výšek a horku se doporučuje užívat vitamíny a pít hodně tekutin. V případě výškové nemoci je nutný okamžitý přesun do níže položených oblastí.
Studenti by neměli cestovat do Mexika bez mezinárodního studentského průkazu ISIC, neboť po jeho předložení je poskytnut zdarma nebo se slevou vstup do muzeí a turisticky zajímavých objektů. Sleva se někdy poskytuje i z jízdného autobusem. Bezplatný nedělní vstup do místních památkových objektů a muzeí byl pro turisty zrušen v únoru 2003. Týká se pouze mexických státních občanů.
Vulkán Popocatépetl je oficiálně uzavřen pro zvýšenou erupční činnost a časté otřesy. V případě zájmu o výstup na Iztaccíhuatl je nutno respektovat výstražná upozornění.
Mexiko je zemí s častým výskytem zemětřesení, proto by se jeho návštěvníci měli co nejdříve po příjezdu seznámit s instrukcemi, jak se v případě zemětřesení chovat. Instrukce naleznou v ubytovacích zařízeních.
Na některých místech v Mexiku (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů je za fotografii nutné zaplatit.
V Mexiku se lze dostat do situace, ve které je požadován úplatek.
V celých Spojených státech mexických je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Další informace naleznete na webové stránce Velvyslanectví ČR v Mexiku www.mzv.cz/mexico- část Státy působnosti – Mexiko.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.