Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

USA New York
USA USA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel Petr Esterka, emeritní pomocný biskup brněnský

 

S hlubokou lítostí oznamujeme, že v úterý 10. srpna 2021 v Kalifornii zemřel ve věku 85 let Petr Esterka, emeritní pomocný biskup brněnský, který se dlouhodobě věnoval práci s českými katolíky v zahraničí.
 

Poslední rozloučení se uskuteční ve společenství českých krajanů v USA, o které řadu let jako kněz a později jako biskup pečoval. Zádušní mše se uskuteční v ČR, v katedrále na Petrově, následně bude Esterka pochován na hřbitově v rodných Dolních Bojanovicích na Hodonínsku.

Esterka byl už jako student perzekvován pro své nábožensko-politické přesvědčení. V roce 1957 emigroval do Rakouska a po několika měsících v uprchlickém táboře byl přijat do Papežské koleje Nepomucenum v Římě a po studiu filozofie a teologie na Lateránské univerzitě byl vysvěcen na kněze.

Od června 1963 působil mezi krajany ve Spojených státech, kde se  věnoval pedagogické práci na koleji svaté Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě a byl rovněž vojenským kaplanem amerického letectva. Od roku 1978 se  Esterka intenzivněji věnoval práci s českými katolíky ve Spojených státech a v Kanadě. V roce 1986 byl jmenován biskupským vikářem pro USA a Kanadu. V roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii. V roce 1999 jmenoval papež Jan Pavel II. Esterku pomocným biskupem brněnským a titulárním biskupem cefalenským a pověřil jej duchovní péčí o české katolíky v cizině. V roce 2013 mu tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předal prestižní cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

 

.